Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in en güvendiği isimlerin başında gelen Çeçen lider Ramzan Kadirov, aldığı "yasak" kararıyla gündem oldu... 

Önceki gün kültür bakanı Musa Dadayev ile bir araya gelen Kadirov, bazı müzik türlerine yasaklama getirdi. 

Kadirov, çok hızlı ya da çok yavaş müziklerin kamusal alanda çalınmasını yasakladı. Kadirov Dadayev ile yaptığı görüşme sonrasında yayınladığı kararname ile dakika başına 80 ile 116 vuruş tempoda olan şarkıların çalınmasına izin çıktı ve diğer tempolardaki şarkıların yasaklandığı belirtildi. Elvis Presley, Miley Cyrus ve Bruno Mars gibi sanatçıların bu tempoda şarkıları olduğuna dikkat çekilirken Rusya Ulusal Marşı'nın da bu tempolar aralığında olduğu belirtilirken bu sebeple yasaklanacağı öngörülüyor.

Açıklamayı Dadayev yaparken, "Çeçen Cumhuriyeti Başkanı Ramzan Kadirov ile mutabık kaldığımız nihai kararı açıkladım; bundan böyle tüm müzikal, vokal ve koreografik eserler dakikada 80 ila 116 vuruşluk bir tempoya uygun olmalıdır. Alınan bu karar Çeçen müzik ve dans eserlerinin Çeçen zihniyeti ve müzik ritmiyle uyumlu olmasını sağlayarak Çeçen halkının kültürel mirasını halkımıza ve çocuklarımızın geleceğine taşımayı amaçlıyor" dedi.