İzmir’in Karaburun İlçesinde Rüzgar Enerji Santralleri işleten Alto Holding bünyesindeki Lodos Karaburun Elektrik Üretim Şirketi kapasite artırımı için başvuruda bulundu. 

Yaylaköy, Bozköy, Saip, Tepeboz, Parlak köylerinin bulunduğu bölgede faaliyet gösteren şirket, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle “Özel Çevre Koruma Bölgesi” kapsamına alınan alanda türbin sayısını 84’ten 128’e çıkarmak istedi. 

YÖRE HALKI ÇED TOPLANTISINI YAPTIRMADI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu görevlileri, yasal prosedür gereği Karaburun’da Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı yapmak için 17 Ocak 2023 günü Yaylaköy’e gitti.

Ancak yöre halkı, girişimi protesto ederek ÇED toplantısını yaptırmadı. Halkın katılımı toplantısına hiçbir yurttaş katılmadı. 

TOPLANTININ YAPILMADIĞI TUTANAK ALTINA ALINDI

Yasa gereği halkın katılmasının gerektiği ÇED toplantısında hiçbir vatandaşın yer almadığı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü görevlileri tarafından tutanak altına alındı.

Tutanakta Karaburun halkının güçlü protestolarla RES projesine karşı olduğunu ortaya koyarak toplantını yapılmasını istemediği bilgisine de yer verildi. 

YAPILMAYAN ÇED TOPLANTISINI “YAPILDI” DİYE YAZDILAR

Fakat, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, söz konusu şirketin kapasite artırımı talebine onay verdi. Şirketin bakanlığa sunduğu raporda, gerçekleşmeyen ÇED toplantısının yapılmış olduğu yazıldı.

Raporda, “ÇED sürecinde halkın bilgilendirilmesi ve sürece katılım toplantısı yapılmıştır” ifadesinin yer aldığı ortaya çıktı. 

ERDOĞAN: YANLIŞTAN DÖNÜLECEĞİNE İNANIYORUM

SÖZCÜ’ye konuşan Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, “O gün ben de halkımızla birlikte oradaydım. Toplantı hiç açılamamıştır. Benim de imzaladığım tutanakta ve bakanlığın yazılarında da bu tespit var. Karaburun Belediyesi olarak gerekli itirazlarımızı yaptık” dedi. Erdoğan, yanlıştan dönüleceğine inandığını söyledi. 

“YAŞAM ALANLARI TAMAMEN YOK EDİLECEK”

Karaburun Kent Konseyi, şirketin bakanlığa sunduğu resmi yazıda gerçeği çarpıtarak devleti yanıltıcı davranışının hukuken cezai müeyyide uygulanması gerektiğini belirtti. Bakanlık onayının iptali için resmi başvuruları yaptıklarını belirten konsey yönetimi, rüzgar enerjisi elde edilmesine karşı olmadıklarını, santrallerin doğaya, tarım ve hayvancılığa, halk sağlığına zarar verecek şekilde konuşlandırılmasına itiraz ettiklerini vurguladı.

Konsey şu açıklamayı yaptı:  

-Yapılan yanlış uygulamalarla oluşturulan RES ve GES projeleriyle Karaburun Yarımadası’nda tarım ve hayvancılık bitme durumuna gelmiştir. Karaburun Yarımadasının doğası, florası, faunası zarar görmektedir.

-Yapılmak istenen kapasite artışı projesiyle Karaburun Yarımadası’nda yaşayan canlıların yaşam alanları tamamen yok edilecektir.

CUMHURBAŞKANLIĞI “ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ” İLAN ETMİŞTİ  

-Karaburun Yarımadası yaşayanlarının projeye karşı olarak daha önce açmış olduğu yurttaş davaları Anayasa Mahkemesi’nde hala sürmektedir. Ayrıca Karaburun Yarımadası 2019 yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla “Özel Çevre Koruma Bölgesi” ilan edilmiştir. Karaburun - Ildır Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi, İzmir ili, Karaburun Yarım Adası, Ildır Körfezi deniz alanı ve adaları kapsamaktadır.

-İşletme sahibi firmanın kapasite artışı talebinin reddedilmesini. Karaburun Yarımadası’nda daha fazla doğa ve canlının zarar görmesinin önüne geçilmesini Karaburun Yarımadasında yaşamın devam etmesi adına talep etmekteyiz.

DAHA ÖNCE DE 1500 TANE ZEYTİN AĞACINI KESMİŞLERDİ

Lodos Karaburun Elektrik Üretim Şirketi 2023 yılının Kasım ayında Yaylaköy’de 5 bin 830 adet kayıtlı zeytin ağacının bulunduğu araziye iş makineleriyle girmişti.

Şirket, iki gün boyunca yaklaşık 1500 zeytin ağacını keserek ve topraktan sökerek katletmişti. Karaburun Kaymakamlığı’nın müdahale etmediği ağaç katliamı iki gün sürdükten sonra İzmir Valiliği’nin talimatıyla durdurulmuştu.