Samsun'un Ayvacık ilçesinde 1996 yılında başkasıyla resmi nikahlı olan Kenan K., Melek Baştürk'ü kaçırıp birlikte yaşamaya başladı. Çift, 2021'de ise anlaşamadıkları gerekçesiyle ayrıldı. Bir süre sonra Melek Baştürk, tanıştığı N.T. ile birlikte yaşamaya karar verdi. 

Bunu öğrenen Kenan K. ile Baştürk tartıştı. Melek Baştürk, 19 Temmuz 2023'te sözlü şiddete maruz kaldığı iddiasıyla emniyete gidip, uzaklaştırma kararı talep etti. 

27 Temmuz günü Melek Baştürk, kızı Ö.A. (21) ile birlikte Kenan K.'nin yaşamını yitiren üvey kardeşi Celal K.'nin cenazesine gitti.


 Melek Baştürk

"YİNE BİR PLAN VAR BAKALIM..."

Melek Baştürk birlikte yaşadığı N.T.'ye, "Yine bir plan var bakalım. Kenan K. yüz kere aradı, bu adam bana bir hile yapacak" mesajını attı. N.T. ise kızı Ö.A.'nın yanından ayrılmaması konusunda Baştürk'e telkinde bulundu.


 16 yaşındaki V.S.K., annesini 5 kurşunla öldürdü

CENAZEDE ANNEYE 5 KURŞUN

Baştürk ile Kenan K.'nin çocukları V.S.K., otomobille annesinin bulunduğu cenaze evine geldi. V.S.K., tartıştığı annesini cenaze evinin mutfağında tabancayla ateş edip, 5 kurşunla vurarak öldürdü. V.S.K., aynı gün jandarmaya gidip teslim oldu.

Karakola giden Kenan K. de jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı. Sevk edildikleri adliyede hakimliğe çıkarılan 2 şüpheliden V.S.K. tutuklandı, babası ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.


Kenan K. oğlunu azmettirmekle suçlanıyor.

İDDİANAME HAZIRLANDI

Çarşamba Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma tamamlanarak iddiana hazırlandı. İddianamede, V.S.K. hakkında 'Tasarlayarak kadına karşı kasten öldürme suçundan' ağırlaştırılmış müebbet, babası Kenan K. ile kendisini rahatsızlandığı sırada hastaneye götüren iş ortağı H.A.U. (59) hakkında ise 'Azmettirme' ile 'Tasarlayarak kadına karşı kasten öldürme' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle iddianame hazırlandı. 


Ö.A., annesinin ölümünün ardından verdiği ifadeyi değiştirdi.

"KENDİSİNİ SUÇTAN KURTARMAYA YÖNELİK..."

Çarşamba Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede V.S.K.'nin annesini öldürme motivasyonuna babasının azmettirmesi sonucu ulaştığı ifade edildi. 

Olay günü Celal K.'nin cenazesine katılan Kenan K.'nin kardeşinin cenazesi esnasında rahatsızlanmasının hayatın olağan akışına uygun olmadığı vurgulanan iddianamede Kenan'ın rahatsızlandığı bahanesiyle Ö.A.'nin annesinin yanından uzaklaştırılmasının da planın bir parçası  olduğuna işaret edildi. 

N.T. ile Melek Baştürk arasındaki yazışmalar dikkate alındığında Kenan K.'nin rahatsızlandığını öne sürerek hem kızı Ö.A.'yı yanına çektiğine hem de kendisini suçtan kurtarmaya çalıştığına dikkat çekilen iddianamede Kenan K.'nin cinayeti bir plan dahilinde V.S.K.'ye işlettiği ve bu doğrultuda harekete geçen V.S.K.'nin planın icrasına sadık kalıp, eylemini kararlılıkla sürdürdüğünün altı çizildi. 

İddianamede ayrıca V.S.K.'nin atılı suçu işlediğine dair yeterli şüphe oluşturacak delil elde edildiği de yer aldı.

SAVCILIKTAKİ İFADESİNİ KABUL ETMEDİ

Kenan K. ve Melek Baştürk'ün kızı Ö.A.'nın savcılıkta verdiği ifadede, "Annem, babamın kendisini zorla eve götürmeye çalıştığını, babamın kendisini öldüreceğini düşündüğünü belirtti. Bu nedenle müracaatta bulundu ve uzaklaştırma kararı talep etti." dedi. 

Ö.A. ifadesinde ayrıca kardeşi için "Dükkan önünde beklerken V.S.K. bana, 'Babam annemin kafasına mermi sıkmamı söyledi, ara sokakta bulsaydım sıkacaktım' dedi. Ardından evlere dağıldık" dedi

Ancak savcılıktaki ifadesini kabul etmeyen Ö.A duruşmada "O ifade N.T.'nin baskısı ve etkisiyle verilmiştir" diye konuştu.

"BABAMIN YANINA GİDİYORUZ DEDİM"

Davanın ilk duruşmasında savunma yapan tutuklu sanık V.S.K. ise şunları söyledi:

"Annemin yanına odaya girdim, biriyle telefonda görüşüyordu. N.T. ile görüştüğünü düşündüm ve 'Sen hala o adamla mı görüşüyorsun' deyip, telefonunu istedim.

O da bana ‘Kiminle istersem görüşürüm, defol git sana mı soracağım’ dedi. Kolundan tutup, ‘Babamın yanına hastaneye gidiyoruz’ dedim, o da beni itti.

Annem bu sırada çantasından silah çıkardı ve bana doğrulttu. Elinden almaya çalıştım, arbede oldu. Silah benim elimdeydi ama sonra ne oldu bilmiyorum.

Annemi koltukta vurulmuş halde görünce sinir krizi geçirdim. Ne yaptığımı bilmez şekilde camiye kadar kaçtım.

Orada beni Y.U. görüp, babamın arkadaşına haber vermiş. Beni olduğum yerden alıp, jandarmaya götürdüler. Bana kimse yardım etmedi, azmettirmedi. Diğer sanıkların olayla ilgisi yoktur" 

"MELEK'İ ÖLDÜRTMEM SÖZ KONUSU DEĞİL"

Duruşmada savunma yapan ve tutuksuz sanık Kenan K., ise şöyle konuştu:

"Biz hastaneye gidip geldikten sonra bir kalabalık gördüm. Jandarma bana eşimin vurulduğunu söyledi, olaydan da bu şekilde haberim oldu.

Oğlum benim aracımı nasıl aldı bilmiyorum. Ben eşimle N.T. arasında gönül ilişkisi olduğunu olay yaşanana kadar bilmiyordum. Kimse bana böyle bir olaydan bahsetmedi.

Eşim benim için uzaklaştırma kararı alınca N.T.'yi aradım. Eşimin, İzmir'den gelince geçimsizlik yaptığını söyledim. Onunla veya başka biriyle görüşüp görüşmediğini söylediğimde ise 'Sen benim ağabeyimsin, o da benim bacım' deyip, çocuklarının üzerine yemin etti.

Ben varlıklı biriyim. iddianamede yazıldığı gibi bir kısım araba vesaire sahiplenmek için Melek'i öldürtmem söz konusu değil. Beraatimi talep ediyorum"

Mahkeme heyeti, tanık ve sanıkları dinledikten sonra duruşmayı erteledi.