Fenerbahçe'nin sezon başındaki en önemli üç transferinden biriydi. Onu özel kılan, sarı-lacivertli kulübe maliyetiydi.

15 milyon Euro’luk bonservis bedeli çok konuşuldu. Sakatlık sonrası sahalara dönüşünde, golleriyle katkı sağladı.  Kanarya, son Ankaragücü maçını da onun golleriyle kazandı.

Türk futbolunun son dönemdeki en büyük yeteneklerinden biri olan Cengiz Ünder, Türk medyasında ilk kez SÖZCÜ’ye konuştu, Fenerbahçe’ye geliş öyküsünü,  beklentilerini, planlarını anlattı...

“Daha genç yaştayken Fenerbahçe’ye gelmek gibi bir hayalim, çubukluyu giymek gibi bir hedefim vardı. Bunları gerçekleştirdim, Fenerbahçe’nin ne kadar büyük bir camia olduğunu daha iyi anladım. Fenerbahçe bence Türkiye’deki en iyi, ve en özel taraftara sahip kulüp. Uzun yıllar Avrupa’da oynadım. Belli bir noktaya geldikten sonra Türkiye’ye dönme vaktimin geldiğini düşünmeye başlamıştım. Fenerbahçe’nin kadro yapılanması ve taraftarı ilgimi çok çekti. Transfer sürecim zorlu geçti, ancak sonu güzel oldu. Verdiğim en doğru kararlardan biri."

"AVRUPA'YA DÖNME DÜŞÜNCEM YOK"

"Beni en çok cezbeden Fenerbahçe’de yaşayacağım şampiyonluklar. Bu, beni çok motive ediyor. Yeniden Avrupa’ya dönme gibi bir düşüncem yok. Sadece kendimi Fenerbahçe’ye vermek istiyorum. Fenerbahçe formasıyla elde edeceğim başarıları ve kupaları düşünüyorum. Fenerbahçe ile yaşayacağım şampiyonluğu hayal ederek, düşünerek hareket ediyorum. Buna göre çalışıyorum. Geldiğim
günden beri yüzde yüz buna inananlardan biriyim ve halen çok inanıyorum. Çok iyi bir kadroya sahibiz. Şampiyonluğa ulaşabilecek bir güçteyiz."

"PERFORMANSIM CEVAP OLUYORDUR"

"Transferimden sonra sakatlık yaşadım. Bir an önce sahaya çıkıp en iyisini yapmaya çalışmak, kendini kanıtlama çabası biraz baskı altına soktu. Sürekli iyi yapacağım şeyleri düşünerek bu noktaya geldim. Açıkçası baskı altında değilim. Kendimi rahat hissediyorum. Günden güne performansım da çok iyi oluyor. Nasıl bir futbolcu olduğumu biliyorum, kalitemi biliyorum. Kulübüm bana güveniyor, inanıyor. Bu yüzden böyle bir yatırım yaptılar. Her zaman yapılan yorumlara kulağımı tıkadım. Sahada sergilediğim performans herkese yeterli bir cevap oluyordur."

"HAYALİM CAN BARTU GİBİ OLMAK"

“Roma'da oynarken Can Bartu ile konuştuğumuzda bana tavsiyeler vermişti. Benim de hayalim Can Bartu gibi Fenerbahçe efsanelerinden biri olmak. Bunun için çok çalışmam gerektiğini biliyorum. Sahaya çıktığımda Fenerbahçe için yüzde yüzümü vereceğim her zaman."

"EĞER FENERBAHÇE'YLE ŞAMPİYON OLURSAM..."

"Ben her zaman kendimi iyi oyuncu olarak gördüm. Genç yaşta Avrupa’ya gittim, Avrupa'da kendimi kanıtladım. Ve en büyük hedeflerimden birisi Fenerbahçe ile şampiyonluk yaşamak. Şimdi Fenerbahçe’de şampiyonluk sevinci yaşayarak kendimi burada ispatlamak istiyorum. Bunun için savaş veriyorum aslında. Eğer Fenerbahçe ile şampiyon olursam kariyerimde hayal ettiğin noktaya ulaşmış olacağım."

"ŞAMPİYONLUĞA ÇOK İNANDIK"

"Tribünlerin sıkça söylediği bir tezahüratla camiaya sesleniyorum. 'Bizler inandık sizler de inanın'. Biz gerçekten takım olarak şampiyonluğa çok inandık. Kulüp olarak çok inandık. Taraftarımız bu yolda bize desteğini esirgemediler, bize destek vermeye de devam etsinler. Bu yolun sonunda inşallah Bağdat Caddesi’nde şampiyonluğu hep birlikte kutlayacağız."

"BASKI ALTINDA DEĞİLİM"

"Daha önce de benim için yüksek bonservis bedelleri ödendi. Fenerbahçe'ye transfer olduktan sonra sakatlık yaşamıştım. Bir an önce sahaya çıkıp en iyisini yapmaya çalışmak, taraftarımızın karşısında kulübe kendini kanıtlama çabası biraz seni baskı altına sokabiliyor. Beni motive eden sürekli iyi yapacağım şeyleri düşünerek bu noktaya kadar geldim. Açıkçası çok baskı altında değilim. Kendimi rahat hissediyorum. Günden güne performansım da çok iyi oluyor. Şu anda da formdayım. Böyle devam eder umarım."

"ÇİFT HANELİ RAKAMLARA ÇIKARIM"

"Şu anda formdayım, kendimi de iyi hissediyorum, diri ve güçlü hissediyorum. Kendimi her maç öncesi motive ediyorum. Bu beni daha güçlü yapıyor. Şu anda 7 golüm var, çok daha fazla olacağına inanıyorum. Çift haneli gol rakamlarına çok rahat çıkacağımı düşünüyorum. 

"SAĞ KANATTA DAHA RAHATIM"

"Kariyerimde uzun süre sağ kanat oynadım. Başakşehir ve Altınordu’da sol kanat oynuyordum. Roma’ya giderken sol kanat oynayarak gittim aslında. Her iki kanatta hücumun her bölgesinde oynayabilirim ama kendimi her zaman en iyi ve rahat hissettiğim yer sağ kanat. Sol kanatta da oynayabilirim. Sağ kanat benim için daha uygun bir pozisyon. Sağ kanatta kendimi çok daha rahat hissediyorum."

"SEVDİKLERİME YAKIN OLMAK İSTEDİM"

"Ben genç oyuncuların Avrupa’ya gitmesi taraftarıyım. Uzun yıllar Avrupa’da oynasınlar. Ben de 18 yaşında gittim, Avrupa’da üst düzey kulüplerde oynadım. Benim için yeterli olduğunu düşündüm, ülkemde ve aileme yakın olmak istedim. Sevdiklerime yakın olmak istedim. Fenerbahçe benim için çok önemliydi. O yüzden Fenerbahçe teklifini düşünmeden kabul ettim. O yüzden mutluyum."

"İRFAN'I İZLERKEN KEYİF ALIYORUM"

"Gelmeden önce İrfan ile sürekli konuşuyorduk. Transfer sürecinde ne zaman geliyorsun diye soruyordu. İrfan ile geldiğim günden beri forma rekabeti içindeyiz. İrfan inanılmaz bir sezon geçiriyor. Çok iyi bir oyuncu, onu izlerken çok keyif alıyorum. Gol attığında da en çok sevinenlerden biriyim. Gol attığı zaman da herkes emin olsun en çok sevinen ben olacağım. Her zaman onun destekçesi olacağım. Ben oynarsam da İrfan da aynı şekilde düşünüyor. Sonuna kadar birbirimizi destekleyeceğiz. Şampiyonluk yolunda bizim için çok önemli bunlar. Birbirimize her zaman destek olmalıyız. İrfan ile sonuna kadar birlikte güçlü bir şekilde gideceğiz."

"KONFERANS LİGİ’Nİ KAZANABİLİRİZ"

"Konferans Ligi’nde mücadele eden diğer takımlara baktığımızda Konferans Ligi Kupası’nı kazanabilecek ya da en az final oynayabilecek bir güce sahibiz. Güçlü ve kaliteli bir takımımız var. Hem Konferans Ligi’nde hem de ligde sonuna kadar gideceğiz."

"EN OLUMSUZ ŞEY SAHALAR"

"İtalya’da daha çok taktik dayalı bir futbol vardı. İngiltere’de daha tempolu, oyunun hiç durmadığı sürekli akan bir oyun var. Fransa’da çok güçlü oyuncuların olduğu bir lig. Türkiye ligi için kolay diyen oyuncular buraya geldiklerinde düşüncelerinde yanıldıklarını anlıyorlar. Türkiye ligi kolay bir lig değil zor bir lig. Mücadeleye dayalı zor bir ligimiz var. Ligimiz için en olumsuz şey bence sahalar. Saha zeminlerinin daha düzgün olması gerektiğini düşünüyorum."

"KENDİME BUNU YAKIŞTIRAMAM"

"Türkiye liginde oyun çok fazla duruyor. Topun oyunda kalma süresi çok az. Bu kadar oyunun durmaması gerekiyor. Yurt dışında da maçları izlediğimde oyuncuların yere yatması ve uzun süre yerden kalkmadığı pozisyonlarda sinirlenebiliyor insan. Ben kendimi yere atan bir futbolcu değilim. Kendime de bunu yakıştıramıyorum."

"DÖNME SEBEPLERİMDEN BİRİ AİLEMDİ"

"Benim çocukluk hayalimdi futbolcu olmak. Sındırgı’da doğdum. Bizim orada futbolcu olan kimse yoktu. Küçük yaşta bu imkan sunuldu bana. Bucaspor’da hayalimin gerçekleşmeye başladığına inandım. Annemle babamla hepimiz ayrı yerlerde yaşıyorduk. Bu benim için kolay olmadı ama. Hep sonuna kadar gitmek istiyordum. O yüzden futbol ve ailem benim için çok önemli diyordum. Türkiye’ye dönmem sebeplerinden biri de ailemdi. Onlara artık yakın olmak istedim, artık uzak olmak istemedim."

"FENERBAHÇE'YE GELMESİNİ ÇOK İSTİYORDUM"

"Çağlar ile transfer sürecinde çok konuştuk. Zaten sürekli telefonda konuşuyoruz. Yurt dışında da birlikte aynı takımda oynadık. Ben Fenerbahçe’ye gelmesini çok istiyordum. Çağlar da çok gelmek istiyordu, onun transfer süreci de biraz sürdü. Çağlar da Fenerbahçe’ye geldiği için çok mutlu. Transfer sürecinde kendisiyle konuştuğumda bir an önce takıma katılmak istediğini söylüyordu. Benim için de böyle oldu bir an önce gelmek istediğin için stresli bir dönem oluyordu. Çağlar için de stresli oldu, her gün konuştuğumuzda az kaldı, az kaldı diye belirtiyorduk. Sonunda geldi."

"GOLLERİ KAFAMDA CANLANDIRIYORUM"

"Atacağım golleri kafamda genelde canlandırıyorum. Eskiden çok çiziyordum. Her zaman yaptığım bir şey değil, bazen yine yapıyorum. Genelde atmak istediğim gol üzerinde çok düşünüyorum. Fenerbahçe’de de atmak istediğim golleri çizdiklerim oldu. Düşündüğüm golleri zaten zihinde canlandırdığım zaman o golleri saha içinde atıyorum. Uzaktan vurduğum şutlar mesala, her gün uzaktan şutlarda gol atacağımı düşünüyorum."

Her geçen gün performansım daha iyi oluyor, daha artıyor. Bunu saha içinde görebiliyorsunuz. Her maç daha iyiye gideceğimi düşünüyorum. Şu anda kendi performansımla ilgili bir yüzde vermeyeyim ama her gün daha iyi olacağımı söyleyebilirim.

"İSMAİL KARTAL POZİTİF"

"İsmail Kartal oyuncularla çok iyi bir iletişime sahip. Oyunculara yakınlık gösteriyor, oyuncularla bireysel toplantılarda onlardan beklentilerini anlatıyor, oyuncularla sürekli pozitif şekilde konuşuyor, kendisiyle iyi bir iletişimimiz var. 

"YEDEK KALMAYI SORUN ETMİYORUM"

"Ben yedek kalmayı sorun etmiyorum. Her oyuncu oynamak istiyor ben de her zaman oynamak istiyorum. Performansı iyiyken herkes oynamak ister. Hocamız bire bir konuşmalarda yedek kaldığımızda nedenlerini söylüyor, oyuncuyla önceden konuşulması daha iyi. Her oyuncu oynamak istiyor, ama bir şey söylenmeden yedek kalmak daha kötü. Ama hocamız oyuncularla bire bir konuştuğu için biz oyuncular da biraz daha rahatlıyor."

"ZOR BİR ŞAMPİYONA OLACAK"

"Milli takımda çok iyi bir jenerasyon var. Kadroda genç kardeşlerimiz de var. Ben daha önce Avrupa Şampiyonası’nda oynadım ama bizim için çok iyi geçmedi. Kötü bir Avrupa Şampiyonası geçirmiştik. Ama o şampiyonayı unuttuk, artık Avrupa Şampiyonası’nda başarılı olabilecek bir takım olduğumuzu düşünüyorum. Genç bir jenerasyonumuz var. Zor bir şampiyona alacak ama biz de Almanya’da olacağı için ev sahibi gibi oynayacağız. Umarım bunun üstesinden geliriz ve başarılı bir şampiyona geçirmeyi umuyorum."

ARDA, KENAN, SEMİH...

Arda, Semih ve Kenan genç oyuncular umarım Avrupa Şampiyonası’nda istediklerini yansıtabilirler. Onlar için iyi olacağını düşünüyorum. Hepsi çok yetenekli ve iyi oyuncular. Milli takıma çok fazla katkı sağlayacaklarını düşünüyorum.

DZEKO VE TADIC ŞANS

"Dzeko ve Tadic’in Fenerbahçe’de olması bizim adımıza çok büyük bir avantaj. Çalışmayı çok seviyorlar. Edin Dzeko’yu daha önce yakından tanıdığım için onun nasıl bir karakter ve nasıl bir çalışkan lider bir oyuncu çok iyi biliyorum. Tadic de Dzeko gibi lider bir oyuncu. Dzeko ve Tadic bizim takımda olduğu için şanslıyız."

"103 GOLLÜK REKORU KIRABİLİRİZ"

"103 gollük rekoru kırmak kolay değil. Ama biz de çok gol atıyoruz. Umarım kırarız (103 gollük sezonda 23. haftada 63 gol atıldığını, bu sezon ise Fenerbahçe'nin 61 golde olduğunun hatırlatılması üzerine). Şu anda iyi gidiyoruz, kırabiliriz. Bakalım göreceğiz. Kulübümüz 'YÜREĞİNİ KOY' dedi. Biz de takım olarak yüreğimizi koyuyoruz. Camiamızdan, tribünlerimizden de sadece bunu istiyoruz."

KAÇAN GOLLER

"Sonuçta kazanıyoruz, galip geliyoruz. Maç 5-0’da bitmiş 1-0 bitmiş önemli değil, önemli olan kazanmak. 1-0 kazansan da 3 puan alıyorsunuz. Çok gol attık. Şu anda ligin en çok gol atan takımıyız. Bu konuda söyleyecek bir şey yok."

CENGİZ ÜNDER'İN ENLERİ:

  • Hızlı: Oosterwolde ve Osayi-Samuel
  • Güçlü: Batshuayi, King ve Çağlar
  • Teknik: Fred ve İrfan Can Kahveci
  • Çalışkan: Dzeko ve Tadic
  • Neşeli: M.Hakan
  • Ciddi: Ryan Kent