İzmir’in Çeşme ilçesindeki dünyaca ünlü Aya Yorgi Koyu’nda doğal ve arkeolojik SİT statüsündeki hazineye ait arazide beach club inşaatı sırasında doğada tahribata neden olan şirketin çalışmaları yaklaşık 10 gün önce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından durdurulmuş, Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı.

Hazine arazisi üzerinde kaçak inşaat kazısı yaptığı saptanan 6 şüpheli polis tarafından gözaltına alınıp, bir iş makinesine el konuldu. Şüpheliler hakkında, Sulh Ceza Hakimliği tarafından yurt dışına çıkış yasağı ve olayın meydana geldiği alana giriş yasağı getirildi ve adli kontrol kararı verildi.

Aynı şirketin bu sefer de belediyeye ait sokağı demir kapıyla kapatarak koya ulaşımı engellediği iddia edildi.

'HARAMİ ÇEŞMEDE YOL KESTİ'

Yazılı açıklama yapan Çeşme Çevre Platformu Sözcüsü Ahmet Güler, haramilerin Çeşme’de yol kestiğini ancak hiçbir makamın müdahale etmediğini ileri sürdü.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Aya Yorgi koyuna giden 3124 nolu sokak halkın ve trafiğin geçişine kapatıldı. Belediye imar planında yer alan 3175 nolu sokak ise kısmen işgal edildi. Sokaklar 07.Şubat 2024 tarihinden
beri işgal edilmiş durumda. Çeşme’nin tam merkezinde bulunan sokakların demir kapıyla kapatılması mahalleliyi isyan ettirdi. 

İzmir Anıtlar Yüksek kurulu Çeşme yetkilisi bölgenin 3.dereceden Arkeolojik SİT alanı olduğunu demir kapının yasal olmadığını, kendilerinden izin alınmadığını ve tamamen kaçak olduğunu
belirtti. Ancak demir kapının kaldırılması için Anıtlar Yüksek Kurulu ve Milli Emlak’tan karar çıkması gerektiğini söyledi.

Memleketin geldiği hale bir bakar mısınız? Birtakım gaspçılar Belediye’ye ait kadastro yolunu kesiyor, demir kapı ile halkın, vasıtaların geçişini tamamen trafiğe kapatıyor, ne belediye, ne de diğer resmi kurumlar bu işgali engelleyemiyorlar. Kurumlar kendi aralarında top çeviriyorlar, Çeşme değil, eşkıyanın kol gezdiği dağ başı sanki..”