CHP Karabük İl Başkanlığı'nın belediye başkan adayı, belediye meclis üyeleri ve il genel meclisi adaylarıyla ilgili listeyi zamanında Karabük İl Seçim Kurulu'na teslim edemediği iddia edildi.

CHP, Karabük Belediye Başkan Adaylığına Bayram Karadağ'ı göstermişti. Demir çelik işçisi olan Karadağ, aday tanıtımına baretini takıp çıkmıştı.

Adaylarla ilgili liste CHP Karabük Merkez İlçe Başkanı Halil Yavuz ve iki parti yöneticisi tarafından Seçim Kurulu'na götürüldü ancak zamanında listelerin teslim edilmediği öne sürüldü. Parti yetkilileri ise gecikme olmadığını iddia etti. 

KARABÜK CHP İL BAŞKANI NE DİYOR?

Karabük CHP İl Başkanı Vedat Yaşar, yaşanan sorunun çözülmesi için çaba gösterdiklerini belirtti. Yaşar, "Bizim arkadaşlarımız, saat 16.55'te belgeleri alıp Seçim Kurulu'na gidiyor ancak onlar sürenin 3 dakika geçtiğini belirtip almıyorlar. Seçim Kurulu'nun toplantısının olumlu olarak sonuçlanmasını bekliyoruz. Toplantının saat 20.00'de başlayacağını öğrendik" dedi.

CHP SEÇİME GİREBİLECEK

Karabük İl Seçim Kurulu saat 20.00'de yaptığı toplantıda, CHP'nin itirazını yerinde buldu. CHP, Karabük'te seçime girebilecek.

"EVRAKLARIN KABULÜNE KARAR VERİLDİ"

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, sosyal medya X hesabından, başvuru evraklarının kabul edildiğini belirtti.

Akay, mesajında şunları belirtti:

* "'CHP Karabük'te il ve ilçe aday listelerini geç teslim etti, Karabük’te seçime katılamayacak' spekülasyonu gerçeği yansıtmamaktadır. 

* Karabük İl Örgütünüz başvuru evraklarını 17:00’de İl Seçim Kurulu’na teslim etmiştir. Konu hakkında 20.30’da toplanan Karabük İl Seçim Kurulu oy birliğiyle evrakların kabulüne karar vermiştir."

"ÜST ARAMASI SIRASINDAKİ SÜRE KAYBI DİKKATE ALINARAK BAŞVURUNUN KABULÜ..."

Karabük Merkez İlçe Seçim Kurulu'nun kararında "Tutanakta ifadesi geçen Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı Ali Yavuz'un da beyanında 'Biz 17.00'dan önce adliyeye giriş yaptık. Ancak polis noktasında yapılan kontrol neticesinde birlikte geldiğimiz 3 kişinin üst aramaları zaman aldığından iki dakikalık bir gecikmeye neden olmuştur. Makul kabul edilecek olan bu sürenin kabulünü talep ederim' diye belirttiği anlaşılmıştır. Her ne kadar başvuru saati olarak saat 17.00 olarak belirtilmiş olsa da adliye polis noktasındaki üst araması sırasındaki süre kaybı dikkate alınarak başvurunun kabulü şeklinde karar vermek gerektiği anlaşılmıştır" denildi.