“(...) Düşünce ve basın özgürlüğü ile çağdaş demokrasi uğruna ağır bedeller ödeyen Gökmen Ulu kardeşim, geçenlerde hayatının en önemli ve zor tercihlerinden birini yaptı. Halkın gerçekleri öğrenme hakkına hizmet ederken, bir adım daha atıp, halka hizmete karar verdi.

Bu amaçla doğup büyüdüğü yer olan İzmir-Dikili’de, CHP’den belediye başkanlığına aday adaylığını açıkladı.

★★★

Tertemiz ve dupduru bir geçmişe sahip bulunmasının yanı sıra, okuyan, araştıran, proje üreten, insanları ötekileştirip ayrıştırmayan, çalışkan ve yaratıcı bir kişilik olan sevgili Gökmen, tüm aday adaylarına örnek olacak bir davranışta da bulundu.

“Hiç kimseden ayrıcalık talep etmiyorum. Dikili’deki aday adayları için bir anket yapılsın. Eğer bu anketten açık ara birinci çıkmazsam, adaylıktan hemen çekileceğim” dedi.

Böylece onun dürüstlüğüne ve başarılı olacağına yürekten inanan bizlerin kendisine güvenmekte ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gösterdiği gibi, geleceğin “efsane belediye başkanı” olma yolunda da ilk onurlu adımı attı.

Keşke her aday adayı böyle meydan okuyabilse!..

Yolun ve bahtın açık olsun değerli kardeşim...”

★★★

7 Aralık 2023 tarihli yazımı yukarıdaki satırlarla bitirmiştim.

Aradan geçen süre içinde Gökmen, anketlerde önde çıktığı gibi, aday gösterilip seçildiği takdirde Dikili’de, kendisi gibi sevilen, saygın isimlerden oluşan ekibiyle geliştirdiği projeleri de şöyle açıkladı:

“Benim ve ekibimin benimsediği yerel yönetim modeli, katılımcı demokrasiyi temel alan toplumcu belediyeciliktir. Sosyal belediyeciliğin geliştirilmiş, çağdaş safhasıdır. 

Kolektif ve bilimsel akla dayalı bir yönetimdir. 

Bu bağlamda, mahalle meclisleri ve halk meclisi kurulmasıdır

Her alanda eşitliktir. Kimlik siyaseti yapmamaktır. Ayrıştırıcılığa karşı birleştirici ve kapsayıcı olmak, toplumun bütün renklerini kucaklamaktır. 

Rantçı değil, halkçı belediyeciliktir. 

Belediye başkanının mal varlığına dair düzenli olarak bildirimde bulunduğu, belediye memurlarının kamu ihale kanununa uygun gerçekleştirdiği, ihalelerin ve meclis toplantılarının canlı yayınlandığı, gelir ve giderlerin belediye internet sitesinden düzenli paylaşıldığı, saydam ve hesap verebilir bir yönetimdir. 

Şehircilik bilimine dayalı dirençli, dayanıklı, akıllı kent oluşturmaktır. 

Kent yoksullarını gözeten ve insanlık onurunu zedelemeyecek hassasiyetle yardımlar organize eden, halk ekmek fabrikasını yeniden kuran, okulda hiçbir öğrencinin aç kalmamasını sağlayan, öğrencilere bedava ulaşımı tekrar hayata geçiren, eğitim bursları veren, Belediye Halk Sağlığı Merkezi’ni yeniden açarak ücretsiz sağlık hizmeti veren, bu ve benzeri uygulamalardır. 

Prestij projemiz ise; bilişim çağına yaraşır nitelikte bilim, sanat ve eğitim köyü kurmaktır.

Ana eksenimiz adalet, cumhuriyet, çağdaş demokrasi, emek, barış, özgürlük, ekoloji mücadelesidir...”

★★★

Çok güzel değil mi?

Güzel ama bütün bunlar, Gökmen’in Dikili’den aday yapılmasına yetmedi!..

Parti yönetimi, ahbap çavuş ilişkisine ve lobiciliğe dayalı bir tercihle mevcut müteahhit başkanı yeniden aday gösterdi.

Gökmen’in ismini Parti Meclisi’nde oylatmaya bile gerek görmedi!..

★★★

Peki şimdi ne olacak?

Hemen belirteyim Gökmen bu haksız kararı sineye çekip oturmayacak.

Eğer bu yanlışta ısrar edilirse -bana göre- Dikili’den bağımsız aday olacak.

Sözcü ailesi de bu değerli mensubunu tüm gücüyle destekleyecek.

İnanıyorum ki sevgili Dikililer de Gökmen’i haklı mücadelesinde yalnız bırakmayacak.

Ve bu haksızlığı yapanları, 31 Mart günü sandıklarda cezalandırarak, Gökmen’i başkanlık koltuğuna oturtacak...