Bilecik Belediye Başkanlığı üç dönem AKP tarafından yönetildi. 2019 seçiminde CHP’den Semih Şahin oyların yüzde 51’ini alıp başkan oldu. Şahin, 3 yıl görev yaptı, yolsuzluk iddiaları üzerine 2 yıl önce açığa alındı. CHP’li Melek Mızrak Subaşı başkanlığa vekalet ediyordu. Semih Şahin, geçen hafta başkanlıktan istifa etti. Yapılan seçim sonucu CHP, belediye başkan vekilliği seçimini AKP, MHP ve İYİ Partili üyelerin ittifakı sonucu kaybetti. Bilecik’in istifa eden belediye başkanı Semih Şahin’in yanı sıra aday olmayacağını açıklayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ü dinleyeceğim.

Adının karıştığı olay nedeniyle CHP’den ihraç edilen Semih Şahin’in, yurtdışına çıkış yasağı ya da adli kontrolü bulunmuyor. Ancak davası da bir türlü sonuçlandırılmıyor. Şahin, “Parti yöneticilerimize ‘Önseçim yapmazsanız, atama olursa size rakip olurum’ demiştim. Atama olunca, 10 gün önce başkanlıktan istifa edeceğimi, başkanlık seçimi için ona göre hazırlık yapmalarını söylemiştim” diyor.

CHP NASIL KAYBETTİ?

Bilecik Belediye Meclisinde Millet ittifakının 15, Cumhur ittifakının 10 üyesi vardı.  Eski başkan Şahin, “Bu süreci iyi  yönetemedikleri için belediye başkanlığını CHP,  İYİ Partiye kaptırdılar. Seçilen arkadaş da kötü birisi değil. Ama değişimin sorumlusu ben değilim” diyor ve iyi yönetilemediğini öne sürdüğü süreci şöyle anlatıyor:

“İYİ Parti meclis üyeleriyle iyi ilişkiler kurulamadı. Bir çok konuda çeliştiler, tartıştılar. Başkan vekili ocak ayında bütçenin yüzde 10’u kadar borçlanma yetkisi istedi. Bu, abes bir şey değil. İYİ Partili üyeler, bilgilendirilmediklerini öne sürüp oylamada çekimser oy kullandı ve gayet normal olan borçlanma talebi reddedildi. Burada başlayan ayrışma, bize göre böyle kötü bir sonucu getirdi.”

“AMAÇ BENİ DÜŞÜRMEKTİ”

Semih Şahin, “Ben mühendisim. Hesap adamayım. AKP’nin adayı açıklandıktan sonra bağımsız aday olup olmayacağıma karar vereceğim” diyor. Şahin, “Bilecik’te, seçimi kaybettiren kişi de olmak istemediğini, ancak AKP’nin kazanma olasılığını görünce aday olabileceğini” sözlerine ekliyor. Sonuçta, Bilecik, artık CHP’de değil. Başkan vekilliği düşen Melek Mızrak Subaşı, CHP’nin 31 Mart seçiminde Bilecik adayı. Vekilliğinin düşürülmesiyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Partimizden ihraç edilen belediye başkanı Semih Şahin, adaylığım duyurulmadan bir gün önce, başkanlıktan istifa edince benim başkan vekilliğim düştü. AKP ve MHP’nin bir adayı vardı.  Onlar 10 olan oylarını aldılar. İki turun ardından AKP, beni düşürmek için 4 oy alan İYİ Partili Mustafa Sadık Kaya’ya oy verdi ve biz seçimi kaybettik.  İnşallah iki ay sonra başkanlığa seçilip Bilecik’e hizmet edeceğim.”

Deneyimli başkanın görüşü: Vıdı vıdıyı kesersek seçimi alırız

Dr. Osman Gürün, 3 dönem Muğla, 2 dönem de Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulundu. Yaklaşık 11 ay önce CHP’nin o dönem genel başkanlığı görevinde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu’na “Ben kendi isteğimle geldim, kendi isteğimle gitmem gerekiyor. Yeni dönemde aday olmayacağım” dedi. Bazen erken açıklama kaosa neden oluyor. O yüzden açıklamasını adaylık başvuruların bitiminden önce kamuoyuna açıkladı.

Gürün’ün, seçimde Kılıçdaroğlu’nu desteklediği biliniyordu. Adaylık için başvurmamasında bunun bir etkisi var mıydı? Sordum, “Hiçbir şekilde başka bir neden, tavır veya  genel başkan değişti, yenisi geldi; ondan dolayı aday olmadım diye bir şey söz konusu değil” dedi.

10 ADAY ADAYI VAR

Osman Gürün aday olmayınca, Büyükşehir adaylığı için 10 kişi başvurdu. Ancak, aday açıklaması geciktikçe, kendileri olmasa bile yandaşları laf ediyor ve bunlar kırgınlıklara da yol açıyor. Gürün, aday açıklamasının daha fazla gecikmemesini diliyor, “Kim aday olursa olsun onun adına çalışacağını, kazanması, başarılı olmasına katkıda bulunacağını” söylüyor.

Eski milletvekilleri belediye başkanlığı olmayı çok istiyor. Hatta Parti Meclisine seçilenler de özellikle seçilecek yerlerden başkan olmak için çaba gösteriyor. Belediye başkanlığını nasıl görüyorlar açıkçası başkanlar da bunu anlamış değil.

SÜRECİN UZAMASI ALEYHİMİZE

Girdiği beş seçimi de kazanmış Osman Gürün’e, CHP’nin Muğla’da seçimi kaybetme riskinin olup olmadığını sordum. Şu önemli uyarıda bulundu:

“Bizim seçimi tek kaybetme riskimiz kendi aramızdaki çatışmadan kaynaklanır. Bu olmasa kesinlikle seçimi alırız. Aday kim gösterilirse gösterilsin ben dahil adayımızın arkasına düşmemiz, ‘öyleydi, böyleydi’ diye ‘vıdı vıdı’ yapmamız lazım. Uzayan süreç bu lafların edilmesine sebep oluyor. Bu da bizim önümüze çıkabilir.

DOKTORUN REÇETESİ

AKP adayı Aydın Ayaydın, Muğla’ya ne kadar oturur, Muğlalı kendisine ne kadar oy verir o konuda çok şüpheliyim. Burada Aydın Ayaydın tutmaz. Ama biz hata yapar, kendi adaylarımızla ilgili negatif şeyler söylersek, küser ‘Buna oy vermem’ dersek o zaman biz kaybederiz. Onlar kazanmaz, biz kaybederiz. Bir an önce adayın açıklanmasında yarar var.”

Gürün, seçimi kazanmanın tek ilacının “Birlik” olduğunu belirtiyor, “Birlik olursak, dedikoduyu kesersek, adayımızın arkasına dizilirsek büyükşehir ve 11 ilçemizden alamayacağımız yok” görüşünde. Adı olumsuz hiçbir olaya karışmadan 25 yıl başkanlık yapmak kolay değil. Bunu, Dr. Osman Gürün başardı. CHP’nin, deneyimlerinden mutlaka yararlanması gereken isimlerden birisi olduğu da unutulmamalı.