Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, dün 12 yıl sonra Mısır'a giderek Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi ile Kahire’de görüştü. Söz konusu temas, Erdoğan'ın Sisi'ye yönelik yıllarca sarf ettiği sert sözleri yeniden gündem haline getirdi. 

CHP Dışişleri Bakanlığından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Prof. Dr. İlhan Uzgel, Erdoğan-Sisi görüşmesini değerlendirdi. 

"ARTIK ŞAŞIRMIYORUZ"

Uzgel "12 yıl boyunca ‘Katil, asla görüşmem’ dediği insanla Erdoğan görüştü. Biz de şunu demek isterdik: ‘Çok şaşırdık, şoke olduk.’ Ama diyemiyoruz, şaşırmıyoruz. O kadar alıştırdı ki bizi. Erdoğan, kendi şahsi iktidar hevesiyle Türkiye’nin dış politikası, çıkarları arasında kaldığında hep kendisini tercih etti, dış politikayı bunun için yapmaya başladı" dedi.


Prof. Dr. İlhan Uzgel

"KAYIPLARI TOPARLAMAK ZOR OLACAK"

Uzgel, şunları söyledi:

- 10 küsür yıl boyunca, Türkiye’de hem stratejik hem ekonomik kayıplara yol açtı. Bunların bir kısmını geri toparlamak çok zor olacak. Erdoğan’ın şahsı için yürüttüğü dış politikanın karşılığını biz ülkece, toplum olarak ödüyoruz.

Uzgel, Erdoğan’ın “Değerli kardeşim Sisi’yi, ilk fırsatta Ankara’ya bekliyorum” cümlesini, “Tek bir cümleyle söyleyeyim: Ustalık döneminde Sayın Erdoğan dış politikada onursuzluğun kitabını yazdı” şeklinde değerlendirdi.