İzmir Dikili’de CHP’den aday adayı olan ancak mevcut belediye başkanı Adil Kırgöz’ün aday yapılmasına tepki göstererek istifa eden Dr. Kemal Doyuran bağımsız belediye başkan adaylığını açıkladı.

Dikili Atatürk Meydanı’nda miting yapan Doyuran’ın destekçileri alanı doldurdu. Şarkılar ve marşlar söyleyerek sloganlar atan topluluk ellerinde Türk bayrakları ve “Belediyeden rant değil, halk girecek”, “Halkın iradesi satın alınamaz”, “Çare doktor”, “Halkın adayı Kemal Doyuran” yazılı dövizler taşıdı.

“GERÇEK DEMOKRASİ HALKIN İSTEDİĞİDİR”

Kemal Doyuran konuşmasında, CHP Genel Merkezi’nin tutumunu eleştirerek, “Halkın isteklerini dikkate almadan atama yapan parti yöneticilerine halkın dediğinin olacağını kanıtlamak için buradayız. Gerçek demokrasi halkın istediğidir. Halkın dediği olacak. Hiçbir araştırma, anket, eğilim yoklaması yapılmadan, halkı dinlemeden atanan adaylara değil, kendi içinden, senin seçtiğin adaylara oy ver. Demokrasi yolunda hep beraber yürüyeceğiz. Ben çıktığım yoldan asla dönmem, dönmeyeceğim” dedi.

“HALKI SATIN ALMAYA KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ”

Doyuran, “Ben, eşim ve çocuklarım da dahil, bu halk satılık değildir. Halkı satın almaya kimsenin gücü yetmez. Özgürlüklerimizi hiç kimse esir alamaz. Bu yüzden halkın adayı olmaya geldim. Parti rozetimi çıkardım, sizler için canla başla çalışacağım dostlarım” diye konuştu.

“KORKU İMPARATORLUĞUNA SON VERECEĞİZ”

Dikili Belediye Başkanı ve CHP Adayı Adil Kırgöz’ü de eleştiren Doyuran, “Belediyeler parti üst yöneticilerinin ağırlandığı rant kurumları değildir. Belediyenin tüm kaynakları halkın malıdır. Farklı görüşten ve inançtan insanları çatıştırmanın adı siyaset olamaz. Ötekileştirme, tehdit, korku, mobbing imparatorluğuna son vereceğiz. Hiçbir işçimiz tehdit edilmeyecek, işinden edilmeyecek. Sizi daima dinleyen, her zaman ulaşabileceğiniz bir başkanınız olacak. Belediyenin kapısından rant değil halk girecek” ifadelerini kullandı.

“GÜN HALKIN KENDİNİ KANITLAMA GÜNÜDÜR”

Projeleriyle yeni iş alanları yaratacaklarını belirten Doyuran, konuşmasını şöyle tamamladı: “Yıkmayı ilke edinen değil, yapmayı ilke edinen bir belediyecilik yapacağız. İlçemizin sorunlarını sizlerle birlikte çözeceğiz. Sözümün özü, önce insan. Gün halkın kendini kanıtlama günüdür. Ya ümitsizsiniz ya da ümit sizsiniz. Ya çaresizsiniz ya da çare sizsiniz. Her şeyin bir çaresi vardır kardeşlerim. Demokratik direnişi gösterme zamanıdır, halk dayatmaya son verecek. Dikili’nin kahramanlık destanını birlikte yazacağız. Biz Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklarıyız.”

2019 SEÇİMİNDE NE OLMUŞTU?

31 Mart 2019 yerel seçiminde Dikili’de 35 bin 766 kayıtlı seçmenin 6 bin 180’i sandığa gitmemiş, birçok kişi boykot etmişti. Geçerli oy sayısı 28 bin 570 olarak gerçekleşmişti.

İttifaklar ile girilen geçen seçimde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Dikili’de 18 bin 612 oy alırken, ilçe belediye başkan adayı Müteahhit Adil Kırgöz 16 bin 484 oy alabilmişti.

Cumhur İttifakı Adayı Avukat Sema Akıncı ise 11 bin 229 oy almıştı. Adil Kırgöz ve Sema Akıncı arasındaki oy farkı 5 bin 255 olarak gerçekleşmişti.