Maltepe’de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında iftira içerikli broşür dağıtanlara müdahale eden CHP’lilere karşı başlatılan soruşturmada gözaltına alınan 4 kişinin savcılık sorgusu sırasında CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik adliyede destek açıklaması yaptı. Çelik “Seçimi provoke etmek isteyenlere de kesinlikle fırsat vermeyeceğiz” dedi.

Özgür Çelik, Maltepe’de İmamoğlu’na dönük iftira ve yalan içerikli broşürleri dağıtan bir gruba müdahale ederken gözaltına alınan ve savcılıkta ifade veren 4 parti üyesine destek amacıyla Kartal Anadolu Adliyesi’nde basın açıklaması yaptı. Çelik, seçimi provoke etmek isteyenlere fırsat vermeyeceklerinin altını çizdi.

BİR CHP'Lİ TUTUKLU

Çelik yaşanan olayı özetleyerek şunları söyledi: 

- Hafta sonu Maltepe ilçemizde herhangi bir siyasi parti logosu olmayan, içeriğinde İBB Başkanımızla ilgili yalan iftira içerikli bir broşür dağıtımı yapılıyor. Üzerinde herhangi bir siyasi parti logosu yok. Kuşlama yöntemiyle sokaklara atılarak çevre kirliliği oluşturularak bir dağıtım yapılırken, arkadaşımız bunun yanlış olduğunu, üzerinde herhangi bir siyasi parti logosu olmayan broşürlerin dağıtılmasının yasak olduğunu, yapılan eylemin suç olduğunu kendisine söyleyerek bu broşürleri elinden almak istemiştir.

- Bu esnada broşürleri elinden almaya çalışırken vatandaşın yere düşmesi sonucu başında hafif bir sıyrık oluşmuştur. Bunun sonucunda 6  arkadaşımız gözaltına alındı. Bir arkadaşımız tutuklanarak cezaevine gönderildi. 5 arkadaşımız o gün serbest bırakıldı. Dün de dört arkadaşımız gözaltına alındı.

"ASIL SUÇ BU BROŞÜRLERİ DAĞITMAK"

Çelik, asıl suçun bu broşürleri dağıtmak olduğuna dikkat çekerek “Bunlar toplumu kışkırtmaya yönelik girişimlerdir. Bunlar seçim güvenliğini tehlikeye sokacak, seçimi kutuplaştırmaya yönelik girişimlerdir. Bu girişimleri kınıyoruz” dedi. 

Çelik, bakanların İstanbul'un seçim çalışmalarına katılmasını da eleştirerek şunları söyledi:

- Sokaklar suç mahalline dönüşmüş durumda. İçişleri Bakanı seçim çalışmasında. Emekliler 10 bin lira emekli maaşıyla geçinmeye çalışıyor. Maliye Bakanı seçim çalışması yapıyor. Kamu kaynaklarını bakanlar kullanarak bir seçim çalışması yürütüyorlar. İstanbul'da yarış, iki aday arasında gerçekleşmiyor.

"FIRSAT VERMEYECEĞİZ"

- Ne yazık ki İstanbul'da yarış bir yanıyla bürokrasiye karşı bir yanıyla kamu kaynaklarına karşı bir yanıyla karalama kampanyalarına karşı gerçekleşiyor. Bir yanıyla bu tür iftira içerikli broşürlere karşı yarış gerçekleşiyor. 31 Mart'ta demokrasi havasında bayram şenliğinde bir seçim gerçekleşmesini arzu ediyoruz. Seçimi provoke etmek isteyenlere de kesinlikle fırsat vermeyeceğiz.

Bu arada gözaltına alınan 4 partili, akşam saatlerinde savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.