CHP Genel Başkanı Özgür Özel, genel başkan yardımcıları ve milletvekillerinden oluşan heyetin, maden ocağında toprak kaymasının meydana geldiği bölgeye hareket ettiğini bildirdi.

Özel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Erzincan İliç'te altın madeninde yaşanan felaketi kaygıyla ve dehşetle takip ediyoruz. Genel Başkan Yardımcılarımız Deniz Yavuzyılmaz, Gamze Taşcıer, milletvekillerimiz Mustafa Sarıgül, Müzeyyen Şevkin ve PM üyemiz Baran Bozoğlu'dan oluşan parti heyetimiz bölgeye hareket etti. Göçük altında bulunan madencilerimize salimen ulaşılması tek temennimizdir" ifadelerini kullandı.

“ŞİRKETİN YARATTIĞI İLK FACİA DEĞİL”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat da maden faciası hakkında bir açıklama yayınladı. “Kayıp olan personellerin bir an önce sağ salim bulunmasını temenni” ettiklerini ifade eden Karabat bölgede faaliyet gösteren maden firmasının hükümet eliyle korunup kollandığını söyledi.

Erzincan İliç'te meydana gelen faciayı yakından takip ettiklerini belirten Karabat, “Kaybolan yurttaşlarımızın sağ salim bulunması ve bölgede meydana gelen doğa tahribatının önüne geçilmesi için hızla önlem alınması en büyük dileğimiz” dedi.

CHP’li Karabat, faciaya sebep olan şirketin AKP tarafından kollandığını ifade ederek “2022 yılında dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı, şimdinin İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un himayesinde korunup kollanan bu şirketin yarattığı ilk facia değil bu!” dedi.

2022 yılında kapasite artışı yapan maden şirketinin söz konusu projesinin, felaket riski taşıdığının hem ilgili STK’lar hem de kendileri tarafından defalarca dile getirildiğini hatırlatan Karabat “Ancak sorumsuz yöneticiler bu uyarıları asla dikkate almadılar. Ve söz konusu tesise;  deprem, su kaynakları ve nehirlerin korunması bakımından bilimsel gerçeklere aykırı olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca Nihai ÇED Olumlu kararı verdiler” dedi.

“ÖNLEM ALIN DEDİK, DİKKATE ALMADILAR”

2022 yılında söz konusu maden sahasında sızıntı yaşandığı ve şirkete ceza kesildiğini ifade eden Karabat, gerçekleşen kapasite artışına ve sızıntılara ilişkin o dönem Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a TBMM kanalıyla soru önergesi verdiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Yazılı soru önergelerimiz, TBMM sitesinde duruyor. 2022 yılında da risklere dikkat çektik. Önlem alın dedik. Ama maalesef uyarıları dikkate almadılar.”

Karabat, “O gün bakanlık koltuğunda oturan Sayın Kurum görevini yapsaydı bugün bu facia yaşanmayacaktı. Yıllardır bölgede faaliyet gösteren maden şirketinin bu faciada payı neyse bunlara göz yuman Başta AKP hükümeti ve dönemin Bakanı Murat Kurum’un da sorumluluğu o kadardır” dedi.