CHP heyeti bayram tatilinin ardından 24 Haziran Pazartesi günü Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek'i ziyaret edecek. Görüşmede CHP heyetinde Genel Sekreter Selin Sayek Böke ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe ile Ticaret Bakanlığı'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir olacak.

Öte yandan, görüşmeye katılacak isimlerden Karatepe, görüşmede Şimşek'e ileteceklerini bugün BirGün gazetesinde yayımlanan yazısında aktardı. 

Karatepe, görüşmede, asgari ücret ile emekli maaşlarının artırılması ve TÜİK'in enflasyon hesaplamalarında daha şeffaf olması başta olmak üzere çeşitli talep ve önerileri Şimşek'e ileteceklerini ifade etti.

Karatepe, yazısında "Biz, CHP olarak, uygulanmakta olan programın yanlış olduğunu, vatandaşa çok ağır fatura çıkardığını, yoksullaşmayı derinleştirdiğini her fırsatta ve her platformda ifade ediyoruz. Şimşek ile yapacağımız görüşmede de bunları doğrudan ifade etme imkânımız olacak" ifadelerine yer verdi.

Karatepe, görüşmede asgari ücretin yılın ikinci yarısında artırılmamasının "ciddi şekilde yoksullaşmaya yol açacağını" belirtip artış yapılmasını isteyeceklerini, emekli aylıklarının da TÜİK'in açıkladığı enflasyonun üzerinde artırılmasını gerektiğini ifade edeceklerini aktardı.

TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerinde "şeffaf olması gerektiğini" söyleyeceklerini ifade eden Karatepe, TÜİK'in enflasyonu hesaplarken baz aldığı fiyat verilerini açıklamadığına dikkat çekti.

Ele alınacak diğer konular ve iletilecek talepler arasında Kamu-Özel İşbirliği (PPP) sözleşmeleri ve bunların kamu yararı ortaya çıkaracak şekilde güncellenmesi, kamu ihalelerine müdahale imkanı veren kanun değişikliklerinin kaldırılması, dolaylı vergilerin toplam vergilerde %65'e varan payının azaltılması ve Türkiye Varlık Fonu'nun Sayıştay denetimine imkan verecek şekilde bütçe kapsamına alınması yer alıyor.

Karatepe ayrıca gelir dağılımındaki bozulmayı tersine çevirmek için önerilerini aktaracaklarını ifade etti.