2019-2022 yılları arasında İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı görevinde bulunan Gezi Davası tutuklularından Tayfun Kahraman için CHP’li başkanlar ve meslektaşları bir araya geldi.

Kahraman için özgürlük çağrısı yapan başkanların çektiği videoyu, Kahraman’ın eşi Dr. Meriç Demir Kahraman sosyal medya hesabından paylaşarak “İki yıl boyunca, tek başına katlanılamayacak büyük bir yükün altında bulduk kendimizi. Ama büyük ve güçlü bir aile bizi sevgisiyle sarmaladı” dedi.

Meriç Demir Kahraman “Meslektaşlarımız, öğrencilerimiz, dostlarımız, Tayfun’un üyesi olduğu Atatürk’ün emaneti, baba ocağı Cumhuriyet Halk Partisi ve çalışanı olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi ailesi...Tayfun’u tanıyan, seven, güvenen büyük bir ailemiz var. İki senedir olduğu gibi bugün de Tayfun’un sesine ses olan, haktan, hakikatten, adaletten, vicdandan yana olan herkese, başta İstanbulumuzun Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu'na, ilçe belediye başkanlarımıza ve tüm İBB ailesine yürekten teşekkürler. Eşim, meslektaşım ve kızımız Vera'nın babası, İstanbul’un muhafızlarından Tayfun Kahraman için özgürlük istiyoruz” paylaşımında bulundu.

"BU LİYAKATLİ KADRODAN BİRİSİ ARAMIZDA DEĞİL"

İmamoğlu ve CHP’li ilçe başkanları videoda şunları söylediler:

“Yeni bir dönemde 5 yıl İstanbul’un muhafızı olmak, 16 milyon İstanbulluya hizmet etmek için göreve geldi. Cumhuriyet okullarında yetişmiş, mesleklerinde uzmanlaşmış, halk sevgisiyle yoğrulmuş, İstanbul için birlikte kafa yormuş bir ailenin parçasıyız. Şehrimizin planlamaya hakça ve halkça imar edilmeye, başta deprem olmak üzere afetlere karşı güçlendirilmeye ihtiyacı var. Bu ülkenin on yıllar içinde bunun için yetiştirdiği yetkin kadrolar şimdi görev başındalar. İkinci yüzyılın İstanbul’u bu kadroların tecrübe ve emeğinin eseri olacak. Ancak bu liyakatli kadrodan birisi aramızda değil. Çalışma ve yol arkadaşımız Tayfun Kahraman yaklaşık 2 yıldır Silivri Cezaevi’nde. İstanbullular bugün Tayfun Kahraman’ın da parçası olduğu ortak akıldan, 6 oktan yana tercih yapmıştır. İstanbul’u koruyun, İstanbul’a iyi bakın ve hizmet edin demiştir.”

"KAHRAMAN BU HALKIN ONURLU BİR EVLADI"

“Biz Tayfun Kahraman’ı tanıyoruz, biliyoruz ve güveniyoruz. Tayfun Kahraman Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanlığı yapmış, mesleğinin hakkını veren işinin ehli bir uzmandır. Tayfun Kahraman İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı görevi sırasında çok önemli yeniliklere imza atmış, deprem konusunda çok ihtiyaç duyulan deneyimli bir bürokrattır. Tayfun Kahraman bu halkın onurlu bir evladı, Atatürk’ün yolundan sapmadan yürüyenlerdendir. Boğazından haram bir lokma geçmeyen haktan, hakikatten yana olan dürüst, ahlaklı namuslu bir cumhuriyetçidir. 16 milyon İstanbullunun menfaati için Tayfun’u istiyoruz. Beraber yürüdüğümüz arkadaşımızı yanımızda görmek istiyoruz. Tayfun Kahraman’ın özgürlüğü sadece hukuksuzluğu yenmek değil Türkiye’nin yetiştirdiği değerli bir meslek insanına İstanbul’a hizmet etme şansı vermektir.”

"UĞRADIĞI ZULÜM SON BULMALIDIR"

“Şehrimizi geleceğe güvenle hazırlamak için Tayfun Kahraman’ın bilgi birikimine, aklına ve memleket sevgisine ihtiyacımız var. 16 milyon İstanbullunun ve kadim şehrimizin Tayfun Kahraman’a, İstanbul’un muhafızına ihtiyacı var. Tayfun Kahraman onuruyla çıkacak, üreterek bu güzel ülkeye hizmet etmeye devam edecek. Yolumuz uzun, birlikte yapacak çok işimiz var. İstanbul’un kaybedecek vakti bu liyakatli kadrodan tek bir eksiğe bile tahammülü yoktur. İstanbul kazanmalıdır. Adaletten şaşmayan medeniyetler tarih boyunca kazanmıştır. Bize bu şehri emanet eden Fatih Sultan Mehmet, adaleti de emanet etmiştir. Siyasi hesaplaşmaların gölgesinde delilsiz ve özellikle hukuksuz şekilde Türk milletine güzel hizmetler vermesi engellenen sevgili dostum Tayfun Kahraman’ın uğradığı zulüm son bulmalıdır.”