CHP'de dün başlayan 'İktidar Yolunda CHP Belediyeciliği Çalıştayı', bugün de basına kapalı olarak devam etti.

Belediye başkanları ve il başkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen çalıştayın ikinci gününde Mersin, Aydın, Antalya, Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları ile Genel Sekreter Selin Sayek Böke sunum yaptı.

ÖZEL KAPANIŞ KONUŞMASI YAPTI

Sunumların ardından CHP Genel Başkanı Özgür Özel, çalıştayın kapanış konuşmasını yaptı. Özel'in belediyelere yapılacak atamalarda liyakat ilkesine uygun davranılması ve partiye zarar verecek davranışlardan uzak durulması konusunda uyarılarda bulunduğu belirtildi.

Genel Merkez bünyesinde yerel yönetimlere dönük yeni bir yapılanmanın olacağını kaydeden Özel'in, belediyeler arasında koordinasyonun sağlanması gerektiğini ifade ettiği kaydedildi. Çalıştayda ayrıca belediye belediye başkanlarının öneri ve taleplerini dinleyen Özel'in, genel yönetimi ilgilendiren sorunları Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştireceği toplantıda gündeme getireceği de belirtildi. 

ZEYBEK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek, 'İktidar Yolunda CHP Belediyeciliği Çalıştayı' programının ardından parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Zeybek, çalıştayda, genel merkez ve belediye ilişkilerini, partinin temel teknik ve politik kolonlarının inşasını, parti kurulları ve organlarının eş güdümünün sağlanması konularını ayrıntılı biçimde tartıştıklarını söyledi.

Belediyelerde çözüme odaklanacak bir yönetim anlayışı oluşturacaklarını belirten Zeybek, "Geçmişle hesaplaşan, onun yanlışları üzerinde günlerce konuşan değil, biz yeni dönemde toplumun beklentilerine hızlı cevap verebilmek açısından nasıl yeni vizyon projelerimizi ortaya çıkaracağımızı konuşacağız. Burada hızlı bir biçimle hayata geçirebilecek olan somut öneriler üzerinden bir odaklanma gerçekleştirildi. Belediye hizmetlerinin ortaklaşması, isimlerinin tekleşmesi konusunda; belediyelerin yapmış olduğu yardımların tüm Türkiye'de benzer bir kart düzeni üzerinden gerçekleşmesi konusunda da bir ortaklaşmaya gidileceğini buradan belirtmek istiyorum" dedi.

"BELEDİYELERİ CEZALANDIRMAK MİLLETİ CEZALANDIRMAKTIR"

Belediye başkanları, milletvekilleri ve parti örgütleri arasında yetki ve rol tartışmalarının önüne geçmek için harekete geçeceklerini ifade eden Zeybek, büyükşehir belediye başkanları ve nüfusu 100 bini aşan kentlerin belediye başkanlarıyla aylık bazda toplantılar gerçekleştirileceğini belirtti.

Zeybek, "Yeni dönemde devletin gelirlerinde nispi bir azalma meydana gelmesiyle birlikte yerel yönetimlere aktarılacak olan paylarda bir azalma, onun ötesinde şubat ve mart ayında gördüğümüz yerel yönetimlere aktarılan paylarda kesinti oranlarının artırılması gibi uygulamalarla karşı karşıya kalacağız. Buradan siyasi iktidarı uyarmak istiyorum; bu insanların yaşadığı şehirlerin yaklaşık 53 milyonu CHP belediyeleri tarafından yönetilecek. Şimdi devlet tasarrufa yerel yönetimlerin kaynaklarını kısarak, onların alması gereken hazine payları üzerinde yeni düzenlemelerle bu bedelleri azaltarak sağlayamaz. Bir kez daha söylüyorum; iktidar gittiği yolun yanlış olduğunu görmeli. Belediyeler üzerinden yapacakları cezalandırma milleti cezalandırmaktır" diye konuştu.