Antalya'da gerçekleşen 3. WinterLeague Kongresi, bu yıl Olympiakos'un Sportif Direktörü ve eski ünlü Fransız futbol oyuncusu Christian Karembeu'yu konuk etti.

10-13 Ocak tarihlerinde Antalya'da düzenlenen Winter League Kongresi'nin üçüncü buluşmasında, dünya genelinden spor sektörü profesyonelleri bir araya geldi.

Etkinliğin ikinci gününde, Christian Karembeu, kariyeri süresince edindiği kültürel deneyimler hakkında, konuştu:

17 yaşındayken Avrupa'da yaşama kararı almıştım. Avrupa'ya bir bavulum bile olmadan, sadece futbolla geldim. Şanslıydım; insanlarla tanıştım, dinledim ve öğrendim. Her gittiğim ülkeden kültürel bir şeyler öğrendim. Dil öğrenmenin de kültürel bir yapı olduğuna inanıyorum. Futbolun farklı toplumları ve kültürleri bir araya getirmesini seviyoruz. Futbol, farklı kültür ve yapıdaki insanları birleştirebiliyor.

"NEREDEN GELDİĞİMİ ASLA UNUTMADIM"

Karembeu, kariyerindeki başarılara değinerek, "Kesinlikle kariyer yolculuğumdaki tüm detayların birini, diğerinden üstün tutup kıyaslayamam. Her bir deneyimde farklı arkadaşlarla birlikte oynadım. 'Daha fazlasını kazanmak ve ileriye gitmek ilham kaynağım oldu.' Nereden geldiğimi ve kim olduğumu asla unutmadım. Küçük bir ada ülkesi kökenli olmam bu yolculuğu benim için özel bir başarıya dönüştürüyor. Yeni diller öğrenip, çeşitli insanlarla tanıştım. Bu uzun serüvende her gün farklı fedakarlıklar yaptım. Dünya çapında bir taraftar ve takipçi kitleniz varsa, bu başarıdır" diye açıkladı.

FATİH TERİM'İN 'TARAFTAR' ETKİSİ

Yunanistan Kupası'ndaki Panathinaikos maçından sonra Antalya'ya hızla geçiş yapan Karembeu, Fatih Terim hakkında takdir dolu sözler sarf etti.

Fransız futbolcu, Terim'in katılımıyla ligin rekabet düzeyinin yükseleceğini vurgulayarak, Terim'i önemli bir marka olarak nitelendirdi. Ünlü sporcu, Terim'in gelişiyle artan baskının altını çizdi ve PAOK, AEK gibi ekiplerin artan performansı nedeniyle şampiyonluk mücadelesinin zorlu olacağını dile getirdi.

Karembeu, Fatih Terim'in Panathinaikos'a katılmasının ardından Beşiktaş ve Fenerbahçe taraftarlarının desteğini kazandıklarını belirtti ve Olympiakos'un taraftar sayısında ve sosyal medyadaki etkileşiminde gözle görülür bir artış olduğuna dikkat çekti.