Fransız çiftçilerin traktörleri ve kamyonlarıyla birlikte düzenledikleri gösteriler şiddetlenirken, bir aracın çiftçilerin kurduğu barikata çarpması sonucu bir kişi hayatını kaybetti.

Fransa'da sendikalar, maliyetleri düşürmesi ve bazı düzenlemeler getirmesi için hükümete çağrıda bulundu. Jeunes Agriculteurs (Genç Çiftçiler) Sendikası Başkanı Arnaud Gaillot, "Başbakan somut açıklamalar yapmadığı sürece barikatları kaldırmayacağız. Konuşma zamanı sona erdi, harekete geçmek gerekiyor" dedi.

Avrupa Birliği (AB) parlamento seçimleri için çalışmaların hız kazandığı bir dönemde diğer Avrupa ülkelerinde de öfkeli çiftçiler gösteriler düzenlediler.

Fransız çiftçilerin gösterileri, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un atadığı yeni Başbakan Gabriel Attal için ilk ciddi sınav niteliğinde. Sendika yetkililerinin dün akşam Attal ile görüşmelerinden saatler sonra, çiftçiler traktörleriyle Fransa'nın güneyindeki A7 otoyolu da dahil olmak üzere birçok yolu kapattılar.

Fransız medyasında yayınlanan bir fotoğrafta gösterilerde "Çevre vergilerinden bıktık" yazılı pankartlar taşındığı görüldü.

Fransız polisi ülkenin güneybatısındaki Ariege bölgesinde bir aracın barikata çarpması sonucu bir kadının hayatını kaybettiğini ve iki kişinin de ağır yaralandığını açıkladı.

Fransız çiftçiler, gıda enflasyonunu düşürmeye kararlı perakendecilerden kaynaklanan fiyat baskısını ve çevresel düzenlemelerin sıkılaştırılmasını da protesto ediyorlar.