Milletin efendisiydi çiftçi... Tarlasında sürünür hale geldi... Ağlayanı yok şimdi... Esas budur beka meselesi...

Türkiye’nin tarım ile ilgili plan ve programlarına bakıyorum... Deli miyim diye kendimi sorguluyorum... Ortada ne plan ve ne program... Peki o zaman ben neden boş sayfaya bakıyorum?

★★★

Tarım ne olacak? Çiftçi ne yapacak? Üretim nasıl artacak? Gıda enflasyonu nasıl düşecek? Hiçbiri yok! Sadece izinsiz ekim-dikim yapmak yasak!

 Sanki ben bunun aynısını yaşamıştım hissi... Dejavu mu? Hayır yaşandı tabii ki... IMF geldiğinde bize
uygulatmıştı...

★★★

Gerçekte nedir Mehmet Şimşek’in işi? Yemişim vatandaşın menfaatini... Bize borç verenlerin parasını faizi ile geri alabilmesini sağlamak tek gayesi... Bildiğiniz IMF şefi...

Nitekim olağanüstü artan maliyetlere, girdi fiyatlarına, döviz kurlarına, enflasyona rağmen taban fiyatlarının tabanda kalması, tarımsal desteklerin ya hiç artırılmaması ya da bazı desteklerdeki artışın enflasyonun çok altında tutulması tam onların işine benziyor. Kanıtlayamam ama emin olduğumu söyleyebilirim.

★★★

Buğday üreticisinin beklediği 2024 yılı taban fiyatları yaş çaydaki gibi yine gece yarısı Tarım ve Orman Bakanlığı sosyal medya hesabından duyuruldu. İlgili bakanın bu rezilliği kendi duyuracak yüzü yoktu. Yüzde 75.5’e çıkan yıllık enflasyona karşılık buğday taban fiyatının geçen yıla göre sadece yüzde 18 artırılması çiftçiye sövmekten farksız... Üzerine ürün bedelinin 45 gün sonra ödenmesi de cabası...

★★★

Önümüzdeki yılın hasadı şimdiden belli... Çiftçi ekemeyecek ki!

İşgücünü geçtim. Sabaha kadar çalışsın, geceler olmasın. Ya en ucuz gübre kaç para? Mazot kaç para? Tohum kaç para? Elektrik harcamayacak mı sulamaya? İlaç da atsa ne olur fatura?

★★★

İktidar 2006 yılında kanun çıkarttı. Milli gelirin en az yüzde 1’ini tarımsal desteklemeye ayıracaktı. Çiftçiye verilecek desteğin yap-işlet-devret ihaleleri ile yandaş müteahhitlere harcandığı ortaya çıktı.

Dünyada gıda fiyatları düşerken bir de Türkiye üretim bu düşüşe destek mi versin? Gitsin ithal etsin. El alemin çiftçisini kalkındırsın. Zihniyet bu olunca ne yapacaksın?

★★★

Tarımda yaşanan bu sorunlar sadece çiftçileri değil, tüm ülkeyi etkiliyor.

O beş müteahhitte verilen garantiler çiftçiye verilse ülke ambara dönerdi. Ne zaman ki sektöre satılan mazot, Bodrum’da, Marmaris’te demir atan yatlara verildiği gibi ucuzdan verilir, tohum, gübre ve ilaç desteği gelir, alım garantili bir sistem geliştirilirse çiftçi eker de biçer de...

Köre sorsan gösterirdi, çiftçi yıllardır göremedi gerçekleri... Buralara biraz da böyle böyle gelindi... Rizeli sıcak bir çay demler mi?