Diyarbakır'da 43 yaşındaki Bilal Yakut, 6 yıl önce İsviçre gezisinde arkadaşlarının isteği üzerine çiğ köfte yapmak istedi. Gittiği marketlerde nar ekşisi bulamayan Yakut, rengini, kıvamını ve aromasını tutturabilmek için çikolata kullanmaya karar verdi. İlk denemesinde güzel bir lezzet elde edemeyen Yakut, Türkiye'ye döndükten sonra İsviçre ve Hollanda'dan temin ettiği çikolatayla birçok kez deneme yaptı. Son denemesinde güzel bir lezzet yakalayan Yakut, çevresindekilerin de beğenmesi üzerine Türk Patent ve Marka Kurumu'na bu lezzetin 'Çiğkoftelatta' ismi ile tescili için başvuru yaptı.  Yakut, geçen yıl tescillenen bu tarifi 'Çiğkoftelatta' adı ile markalaştırdı. 

Geçmişte bazı ustaların çiğ köfte harcına tatlandırıcı olarak pekmez ve bal kattığını, onlardan esinlenerek çiğ köfteyi nar ekşisi bulamayınca çikolata ile yoğurduğunu söyleyen Yakut, "İnsanlar beğeniyor, içerisinde ne olduğunu soruyordu. Patent aşaması olduğu için söylememiştim. 2022'de patenti aldıktan sonra çikolata ile yaptığımı söyleyince herkes çok şaşırmıştı" dedi. 

"ÇİKOLATALAR BELÇİKA VE İSVİÇRE'DEN GELİYOR"

"Çikolatamız Belçika ve İsviçre'den kalıp halinde geliyor. Bunu çiğköfteye uygun şekilde işlememiz lazım. Çikolatayı çeşitli işlemlerden geçirdikten sonra 21 çeşit özel şifalı bitkilerden elde ettiğimiz baharatımızla zeytinyağında 7 gün bekletip, çiğköfteye uygun hale getiriyoruz. Ekstra yanında çikolatalı 2 çeşit sosumuz da var, acılı ve acısız" ifadelerini kullanan Yakut, bu sosların da çok beğenildiğini, kahvaltıda tüketen müşterilerinin de olduğunu kaydetti. 

Hazırladığı çikolatalı çiğköfteyi sipariş üzerine birçok ile gönderdiğini anlatan Yakut, Hollanda, İsveç, Suriye ve Irak'a da ürün gönderdiğini belirtti. 

"TATTIKTAN SONRA MÜDAVİMİ OLDULAR"

Yakut, "Diyarbakır'da çok ciddi bir müşteri kitlemiz oluşmaya başladı. Tattıktan sonra müdavimi oldular. Hedefim Türkiye'ye ve dünyaya yaymak" diye konuştu.

Çikolatalı çiğköfteyi ailesiyle birlikte sık sık tükettiğini belirten müşteri Adnan Yıldırım, ilk duyduğunda çok ilginç geldiğini fakat tattığında çiğkoftelattayı çok beğendiğini söyledi.