Bu yıl hava sıcaklığının eksi 33 dereceye düşmesiyle, Türkiye’nin en soğuk yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen Göle ilçesini de geride bırakan Çıldır’da kışın yaşam zorlu geçiyor. 

Zorunlu olmadıkça vatandaşların dışarı çıkmadığı 2 bin 630 nüfuslu ilçe, özellikle hava karardıktan sonra yaşanan dondurucu soğuklar nedeniyle sessizliğe bürünüyor. 

İlçe sakinlerinin genelde evlerinde ve kahvehanelerde soba başında çay içerek ısınmaya çalıştığı yerleşim yerine, akşamları sis ile pus çöküyor ve camlar buzla kaplanıyor. 

"AKŞAM HAYAT BİTİYOR"

Aşık Şenlik Mahallesi Muhtarı Dural Karahan, ilk kez bu kadar soğuk hava gördüklerini söyledi. 

Karahan, "Akşam adeta hayat bitiyor. Biz de zamanımızı kahvede geçirmeye çalışıyoruz. Tek isteğimiz bu bölgelere de artık doğal gazın gelmesidir. O zaman soğuklarla mücadele etmek daha kolay olacak ve göç durmuş olacak" dedi. 

85 yaşındaki Durdağı Çapan ise ilk kez bu kadar soğuk gördüğünü belirterek, hem dondurucu soğukların hem sisin hayatı olumsuz etkilediğini ifade etti. 

"ESKİDEN GÖLE ÇOK SOĞUKTU"

Veyis Koç da bugüne kadar Göle ilçesinin çok soğuk olduğunu ancak Çıldır'ın Göle'yi geçtiğini anlatarak, "Eskiden Göle çok soğuktu ama artık biz rekor kırdık. Bu gidişle eksi 40'a kadar çıkabilir" ifadelerini kullandı.