Çin'de imalat sanayinde ekonomik aktivite verileri, sektörde süren daralmanın iyileştiğine işaret etti.

Çin'in imalat sektörü 5 aylık düşüşün ardından mart ayında genişlemeye geri döndü.

Çin Ulusal İstatistik Bürosunun (UİB) açıkladığı imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), şubattaki 49,1 seviyesinden 50,8'e yükseldi.

Piyasa beklentisi endeksin 50,0 seviyesine çıkacağı yönündeydi.

PMI verileri, yeni ihracat siparişlerinin 11 aylık düşüşü kırarak pozitif bölgeye yükseldiğini, ancak istihdamın daha yavaş da olsa daralmaya devam ettiğini gösterdi. Yeni ihracat siparişleri alt endeksi 5 puan artışla 51,3'e ulaştı.

Ankete göre imalat dışı PMI ise şubat ayındaki 51,4 seviyesinden 53'e yükselerek Haziran 2023'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. İmalat dışı PMI içinde hizmetler alt endeksi geçen aya kıyasla 1,4 puan artışla 52,4'e, inşaat sektörü alt endeksi ise 2,7 puan artışla 56,2'ye yükseldi.

İmalat ve imalat dışı aktivite endekslerinin bileşiminden oluşan Bileşik PMI, şubattaki 50,9 seviyesinden martta 52,7'ye yükseldi.

China Everbright Bank analisti Zhou Maohua, "Göstergelere göre yurt içi arz ve talep iyileşirken, ev sahibi ve iş dünyası güveni toparlanıyor, tüketim ve yatırım isteği artıyor" dedi.

PMI endekslerinde 50'nin üzerindeki değerler ekonomik faaliyetlerdeki artışa, altındaki değerler ise azalmaya işaret ediyor.