Çin Deprem Ağları Merkezi (CENC), yerel saatle 02.09'da, merkez üssü Aksu ilinin Üçturfan ilçesinin 50 kilometre batısı olan 7,1 büyüklüğünde sarsıntının kaydedildiğini açıkladı.

Yerel yönetimden yapılan açıklamaya göre, Kazakistan ve Kırgızistan sınırına yakın dağlık bölgede meydana gelen depremde ilk belirlemelere göre 3 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı.

Çin'in Kırgızistan ve Kazakistan sınırı boyunca uzanan Tanrı Dağları'nın (Tien-Şan) eteklerinde, nüfus yoğunluğunun az olduğu kırsal bölgede meydana gelen deprem merkez üssüne 20 kilometre mesafedeki 5 köyde yıkıma yol açtı.

Bölgede 47 ev yıkılırken aralarında kır evleri, seralar, ahırlar ve ağılların olduğu 120'den fazla yapı hasar gördü.

Depremin ardından bölgede en büyüğü 5,3 olan çok sayıda artçı sarsıntı kaydedildi.

DAĞLIK BÖLGE YIKICI ETKİYİ AZALTTI

Sincan Deprem İdaresi Başkanı Cang Yongciu, depremin, deniz seviyesinden 3 bin metre irtifadaki seyrek nüfuslu bir bölgede gerçekleşmesinin yıkıcı etkisini azalttığına işaret ederek, "7,1 büyüklüğü çok şiddetli ancak can kaybı ve yaralanma çok fazla değil" dedi.

Yerel birimlerden afet bölgesine sevk edilen binden fazla arama ve kurtarma görevlisi -18 dereceyi bulan havada çalışmalarını sürdürüyor.

Evlerini terk etmek zorunda kalan depremzedeleri şiddetli soğuktan korumak için çadır, battaniye ve kışlık koruyucu kıyafetlerin olduğu acil yardım malzemeleri afet bölgesine sevk ediliyor.

Yaklaşık 240 bin nüfuslu Üçturfan ilçesinde deprem sonrası elektrik kesintisi giderilirken askıya alınan tren seferleri, hatlardaki güvenlik kontrollerinin tamamlanmasının ardından yeniden başlatıldı.

ÇEVRE ÜLKELERDEN DE HİSSEDİLDİ

Deprem başta Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan olmak üzere bölge ülkelerinde de hissedildi.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te şiddetli sarsıntıdan ötürü halk paniğe kapılarak evlerini terk etti ve sokaklara çıktı.

Kırgızistan Acil Durumlar Bakanı Boobek Ajikeyev, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yerel saatle 00.09’da meydana gelen deprem sonucunda ülke genelinde hasar ve can kaybının olmadığını aktardı.

Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı da depremin, Almatı’da 4 büyüklüğünde hissedildiğini açıkladı.

Sosyal medyada, depremin hissedildiği ülkelerde insanların sokağa çıktığı görüntüler yer aldı.