Çin Merkez Bankası tarafından bugün yayımlanan resmi verilere göre bankanın rezervleri Kasım 2015'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Ayrıca banka altın alımını da sürdürdü.

Çin Merkez Bankası (PBoC), mart ayında rezervleri için 17. kez altın satın aldı ve değerli metalin rekor seviyeye yükselmesine yardımcı olan alım serisini uzattı.

Böylelikle bankanın rezervlerindeki ons altın miktarı şubattaki 72,58 milyon onstan 72,74 milyon onsa yükseldi.

Çin'in altın rezervlerinin değeri ise mart ayı sonunda 161,07 milyar dolara ulaştı. Şubat ayı sonunda bu rakam 148,64 milyar dolardı.

Altın fiyatları son iki ayda, ABD'de faiz oranlarının düşeceği beklentisiyle rekor üstüne rekor kırdı. Merkez bankalarının alımları da 2022'den bu yana metalin güçlenmesinde önemli bir etken oldu.

DÖVİZ REZERVLERİ ARTTI

Bugün açıklanan verilere göre Çin'in resmi rezerv varlıkları Kasım 2015'ten bu yana en yüksek seviyeye çıkarken döviz rezervleri de Aralık 2021'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Dünyanın en büyük döviz rezervine sahip ülkesi olan Çin'in döviz rezervleri şubat ayına göre yüzde 0,6, bir önceki yıla göre yüzde 1,9 artış gösterdi.

Merkez bankasının riskleri savuşturmak için istikrarlı varlıklar tutmayı hedeflemesi nedeniyle ülkenin döviz rezervleri mart ayı sonunda 3,246 trilyon dolara yükseldi. Bu rakam Aralık 2021'den bu yana en yüksek seviyeye ulaşıldığına işaret etti.

Yuan mart ayında dolar karşısında yüzde 0,47 düşerken, geçen ay dolar diğer majör para birimlerinden oluşan sepete karşı yüzde 0,31 artmıştı.