Çin, ülke genelinde yerel yönetimlerin satılamamış milyonlarca konutu satın alması için bir plan üzerinde çalışıyor.

Çin'in emlak sektörü, gayrimenkul geliştirme şirketlerinin borç krizi nedeniyle yıllardır derin bir durgunluk yaşıyor. 2022 yılından bu yana uygulanan canlandırma politikaları, Çin ekonomisinin yaklaşık beşte birini oluşturan emlak sektörünün toparlanmasını sağlayamadı.

Komünist Parti Politbürosu 30 Nisan'da bir toplantı düzenleyerek artan konut stoklarını azaltmak için yeni politikalar geliştireceğini açıklamıştı.

EMLAK ENDEKSİ YÜKSELDİ

Bloomberg'ün konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere dayandırdığı habere göre, iktidarda olan Komünist Parti'nin liderlerinin artan konut stoklarının eritilmesi için çağrıda bulundukları toplantının ardından Devlet Konseyi çeşitli illerden ve hükümet organlarından ön plan hakkında geri bildirim toplamaya başladı.

Habere göre, yerel kamu iktisadi teşebbüslerinin devlet bankaları tarafından sağlanan kredileri kullanarak zor durumdaki müteahhitlerden satılmamış konutları büyük indirimlerle satın almaları istenecek ve bu konutların çoğu daha sonra uygun fiyatlı konutlara dönüştürülecek.

Haberin ardından Çin'in CSI 300 emlak endeksi yüzde 3'ten fazla yükselirken, yuan değer kazandı.

Çin İskân Bakanlığı Reuters'ın sorularını yanıtsız bıraktı.