Çinli bir maraton koşucusu, 42 kilometrelik yarış boyunca sigara içerek dikkat çekici bir süre elde etmesine rağmen diskalifiye edildi. 'Sigara İçen Kardeş' lakaplı 'Chen Amca', Xiamen Maratonu'nu 3 saat 33 dakikada tamamlamayı başardı.

Ancak bitiş çizgisini iki yıl önceki 3:28'lik derecesinden sadece beş dakika daha yavaş geçmesine rağmen 52 yaşındaki sporcu 'parkurda sigara içtiği' gerekçesiyle diskalifiye edildi. Maratonda yer alan 1500'den fazla koşucu arasında 574. sırada yer aldı.

Sporcunun yarış sırasında sigara içerken çekilen fotoğrafları internette hızla yayılırken, yetkililerin iki yıl önce Çin'deki maratonlarda sigara içilmesini açıkça yasaklayan bir karar yayınladığına dikkat çekildi.

'Chen Amca' görüntülerde sigarasını üflerken ve diğer koşucular da arkasından gelirken görülüyor. Chen'in diskalifiyesiyle ilgili açıklama yayınlayan Xiamen Maratonu komitesi, kararın kural ve yönetmeliklerinin 2.12 maddesinin ihlal edilmesine dayandırıldığı belirtildi:

Koşucuların yarışı ve diğer koşucuların güvenliğini etkileyen açık dışkılama, sigara içme ya da çiçek tarhlarını veya yeşil alanları çiğneme gibi medeni olmayan davranışları diskalifiye ile sonuçlanacaktır.

Çin Atletizm Birliği (C.A.A.), sağlıklı katılımı teşvik etmek ve yol koşusu etkinlikleri sırasında sigara içilmesini engellemek amacıyla geçen yıl bu kuralı uygulamaya koymuştu. 

Chen Amca'nın sıra dışı alışkanlığı ilk kez dikkat çekmiyor; koşarken sigara içtiği fotoğraflar ilk kez 2018'de Guangzhou Maratonu'nda ortaya çıkmıştı ve Chen maratonu üç saat 36 dakikada tamamlamıştı. 

Bir yıl sonra, 2019'da Xiamen Maratonu'nda da aynı şekilde koştu ve 3 saat 32 dakika ile en iyi derecesini yaptı.

'EFSANE' DİYENLER VAR

Canadian Running'e göre Chen, Zhejiang Xianju Yol Koşuları Derneği'nin ve memleketi Taizhou Şehrindeki Zhejiang Eyalet Maratonu'nun kurucu ortağı olarak görev yapıyor.

Chen'in sigara alışkanlığına tepkiler karışık oldu ve bazı sosyal medya kullanıcıları onu bir 'efsane' olarak nitelendirdi.

Bu görüşe karşı çıkanlar ise, bu alışkanlığının diğer koşuculara karşı düşüncesiz olduğunu ifade ettiler.