Çin'in en büyük yapay zekâ firmalarından SenseTime'ı  kurucusu olan ve haftalar önce şirket gelirlerini yapay olarak şişirmekle suçlanan Tang Xiaoou hayatını kaybetti.

SenseTime, Tang'ın açıklanmayan "sağlık sorunları" nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

Şirket tarafından yayınlanan ölüm ilanında Tang'ın ne tür sağlık sorunları nedeniyle öldüğü ya da hastalığının daha önceden bilinip bilinmediği belirtilmedi.

SenseTime tarafından pazar günü erken saatlerde Çin'de yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sevgili kurucumuz, ünlü bir yapay zeka (AI) bilim insanı, Pujiang Laboratuarı direktörü, Şangay AI Laboratuarı direktörü ve Hong Kong Çin Üniversitesi Profesörü Profesör Tang Xiao'ou'nun vefatını büyük bir üzüntüyle duyuruyoruz. Profesör Tang 15 Aralık 2023 tarihinde saat 11:45'te sağlık sorunları nedeniyle vefat etmiştir."

GELİRLERİ ŞİŞİRMEKLE SUÇLANIYORDU

Tang'ın ölümü, ABD merkezli bir açığa satış şirketi olan Grizzly Research'ün Çinli yapay zeka firmasını gelirini yapay olarak şişirmekle suçlamasından sadece birkaç hafta sonra gerçekleşti.

Grizzly Research, SenseTime'ın, şirketin doğrudan veya dolaylı olarak müşterilere SenseTime'dan hiç teslim edilmemiş olabilecek malları satın almak için kullanılan fonlar sağladığını öne sürdü.

Forbes'un haberine göre, şirket Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası'na yaptığı başvuruda raporun "dayanaktan yoksun olduğunu ve asılsız iddialar ile yanıltıcı sonuçlar ve yorumlar içerdiğini" savundu.

SenseTime'ın hisseleri suçlamalardan derinden etkilendi ve haberin ardından yaklaşık yüzde 10 düşerek bu yılki toplam kayıplarını yüzde 40'ın üzerine, halka arzından bu yana ise yüzde 80'in üzerine çıkardı.

Forbes'a göre, Tang öldüğünde 1,1 milyar dolar net değere sahipti ve bunun tamamı SenseTime'daki hisselerinin değerinden oluşuyordu.

EN DEĞERLİ YAPAY ZEKA ŞİRKETİYDİ

2014'te kurulan tartışmalı Çinli AI şirketi, Çin hükümetinden doğrudan bağlantıları ve finansmanı nedeniyle bir zamanlar dünyanın en değerli yapay zeka girişimiydi.

Şirket, yapay zeka kullanarak yüz tanıma, nesne algılama ve video ve görüntü analizi gibi teknolojiler geliştiriyor.