Eski ABD Başkanı Donald Trump, porno filmleri yıldızı Stormy Daniels'e 2016 Başkanlık seçimleri sırasında yasa dışı "sus payı" ödemesiyle yönelik suçlamalarla ilgili iddianame için yürütülen dava için sürecin planlanması ve lojistiği ile ilgili Manhattan'da bugün ön duruşma yapıldı.

Medyanın yoğun ilgi gösterdiği duruşma için polis mahkeme etrafında geniş güvenlik önlemleri alırken, Trump karşıtı bazı insanlar binanın çevresinde toplanarak gösteri düzenledi. Trump da sabah saatlerinde mahkeme binasına avukatı Todd Blanche ile geldi. 

Trump, Manhattan yapılan duruşma sırasında mahkeme salonu dışında sürece ilişkin tepki gösterdi. Duruşma öncesi Trump'ın sinirli tavırları dikkat çekti. 

Yaklaşık iki saat süren duruşmada Trump'ın avukatı Blanche, duruşmaların başlaması için daha önce planlanan 25 Mart'ın Trump’ın "seçim çalışmaları" ve hakkında devam eden diğer davalar nedeniyle "Anayasaya aykırı" olduğunu savundu.

DAVA YAKLAŞIK 6 HAFTA SÜRECEK

Blanche, Trump’ın kasımda yapılacak başkanlık seçimlerine aday olarak hakları bulunduğunu belirterek, “Hiçbir sebep yokken 'Manhattan'daki bu mahkeme salonunda oturacaksınız' demek tamamen seçime müdahaledir." ifadelerini kullandı.

Manhattan bölge savcılığı ise Trump'ın avukatlarının, mahkemelerde, diğer yargı bölgelerindeki Trump hakkında süren davaları bahane göstererek yargılamaları erteleme taktiği uyguladığını ve “sorumluluktan kaçmak için her işlemin beklemede kalmasını” sağlamaya çalıştıklarını öne sürdü.

Davaya bakan Hakim Juan Merchan, davanın daha önce planlandığı şekilde 25 Mart’ta jüri heyetinin seçimi ile başlanmasına hükmetti. Hakim Merchan, duruşmalara başlandıktan sonra davanın yaklaşık 6 hafta sürmesini beklediklerini kaydetti.

 

NE OLMUŞTU?

Yetişkin filmleri yıldızı Stormy Daniels, Trump ile cinsel ilişkiye girdiği konusunda sessiz kalması için 2016 yılında 130 bin dolar ödeme karşılığında bir anlaşmaya imza attığını, ancak Trump tarafından imzalanmadığı için bunun geçersiz olduğunu savunmuştu.

Trump, Daniels'in iddialarını yalanlarken, 2016'daki seçim kampanyasından önce avukatlığını yapan Michael Cohen, Daniels'a Trump adına kendi hesabından 130 bin dolar ödeme yaptığını doğrulamıştı.

Cohen, Trump şirketleri tarafından daha sonra kendisine ikramiyelerle yaklaşık 420 bin dolar geri ödeme yapıldığını iddia etmişti.

Trump'ın seçim kampanyasına yönelik yürütülen soruşturmada yalan söyleme ve vergi kaçırma suçlamalarıyla Aralık 2018'de gözaltına alınan Cohen, mahkemede 3 yıl hapis cezasına çarptırılarak Mayıs 2019'da cezasını çekmek üzere Otisville'deki federal hapishaneye gönderilmişti.

O yıllarda federal savcılar Trump'a yönelik herhangi bir inceleme başlatılmasına gerek duymazken, Manhattan Bölge Savcılığı sus payı ödemesi olarak bilinen soruşturmayı başlatmıştı. Trump, Amerikan tarihinde kendisine yöneltilen bir suçlama nedeniyle hakim karşısına çıkacak ilk eski ABD Başkanı olmuştu.

BÜYÜK JÜRİ TARAFINDAN SUÇLANDI

Trump, söz konusu "sus payı" ve bununla ilgili kayıtlarda, sahtekarlık yapmaktan 4 Nisan'da New York'ta hakim karşısına çıkmıştı.

Manhattan Başsavcılığınca kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamayı reddeden Trump, hakkındaki iddiaları "siyasi cadı avı" olarak nitelemiş ve suçlamaları "seçimlere müdahale" olarak gördüğünü belirtmişti.

Trump, "Amerikan tarihinde kendisine yöneltilen suçlamalar nedeniyle hakim karşısına çıkan ilk eski başkan" olarak kayıtlara geçmişti.

Trump’ın avukatı Todd Blanche , 4 Ekim’de, mahkemeye sunduğu dilekçede, söz konusu davanın "siyasi motivasyonlu suçlamalardan oluşan karışık bir paket" olduğunu savunarak cezai davanın düşürülmesini talep etmişti.