Müzik dünyası, ünlü rapçi Puff Daddy (P. Diddy, Puffy, Sean John Combs) hakkındaki cinsel taciz suçlamalarıyla adeta alt üst oldu. Önce eski sevgilisi Cassie tarafından tacizle suçlanan Diddy, Cassie ile anlaşarak bu suçlamaların üstünü kapatsa da birbiri ardına farklı kadınların ve bir erkek yapımcının iddialarıyla yeniden gündeme geldi.

Kasım ayında Combs'un eski kız arkadaşı Casandra Ventura (Cassie), Puff Daddy'i 10 yıl boyunca cinsel saldırı ve tacizle suçlayan bir dava açtı.

Combs iddiaları reddetti ve Cassie olarak bilinen Ventura, davayı açtıktan bir gün sonra Combs ile anlaştı. Yine de çok geçmeden başka kadınlar da kendi tecavüz, seks ticareti ve cinsel istismar iddialarıyla öne çıktı. Şubat ayında da Lil Rod olarak da bilinen müzik yapımcısı Rodney Jones Jr., Combs'u kendisini el yordamıyla taciz etmek ve seks işçileriyle cinsel ilişkiye zorlamakla suçlayan bir dava açtı. 


Lid Rod'un şoke eden iddiaları dünya basınının gündeminden düşmüyor.

Davada ayrıca Combs'un, sevgilisini kokain getirtmek için kullandığı belirtilirken, 50 Cent'in eski sevgilisinin de seks işçisi olarak adının geçmesi şoke etti.

Davaların üzerine ABD İç Güvenlik Bakanlığı yetkilileri ünlü rapçinin evlerine baskın düzenledi. Oğulları sorgulandı, evleri baskınlardan sonra tanınmaz hale geldi...


Yetkililerin baskınlarından sonra Combs'un evi çöplükten farksız hale geldi.

PLAK ŞİRKETİ İLE MİLYON DOLARLAR KAZANDI

Oysa skandallar kralı Puff Daddy, tüm bu iddialardan önce dünyanın en ünlü ve zengin rapçilerinden biri olarak anılıyordu. Peki Diddy, nasıl oldu da zengin ve güçlü bir iş insanına, müzik dünyasını domine eden bir güce dönüştü?

54 yaşındaki sanatçı, Bad Boy Records'u kurduğundan bu yana geçen otuz yılda neredeyse tüm hip-hop sanatçılarından daha fazla para biriktirdi. Pek çok başarılı müzisyenin takip ettiği bir endüstri öncüsü oldu ve hatta bazılarının iddialarına göre elde ettiği bu gücü de istismarı örtbas etmek için kullanmaktan çekinmedi.

1993 yılında, o zamanlar Puff Daddy ve Puffy olarak bilinen Combs, Uptown Records'ta çalıştıktan sonra Bad Boy Records'u kurdu.

Şirket kısa süre sonra Doğu Yakası hip-hop performanslarının sahneye çıktığı yer haline geldi. Craig Mack, 112, Faith Evans, Mase ve The Notorious B.I.G. ile anlaşmalar yaptı. Bu arada Combs'un 1997 tarihli albümü "No Way Out" da yedi kez platin statüsüne ulaştı.

Forbes'un 1999'daki haberine göre, plak şirketi en parlak döneminde yılda 130 milyon dolar kazanıyordu.

MÜZİK SADECE BAŞLANGIÇTI

Müzik, aslında Combs için sadece başlangıçtı. 1990'ların sonlarında Combs, gelecekte birçok müzisyenin işi haline gelecek alanlara çoktan girmişti. Macy's ve Dillard's gibi mağazalarda satılan bir giyim, mobilya ve koku serisi olan Sean John ile başladı. Ve tüm bunlar düzenli bir gelir kaynağı haline geldi.

Marka zamanla güç kaybetse de Sean John, on yılı aşkın bir süre başarının tadını çıkardı. Çoğunluk hissesinin Global Brands Group'a satıldığı 2016 yılında markanın 450 milyon dolarlık perakende satışı olduğu ve 70 milyon doları aldığı bildirilmişti.

Combs'un en kazançlı projesi ise, 2007 yılında Ciroc votkasının marka elçiliğiydi. Diageo ile benzersiz bir anlaşma yaptı. Ancak Combs geçen yıl Diageo'ya dava açtı. Combs ve Diageo çekişmeli bir hukuki mücadelenin ardından bu yılın başlarında yollarını ayırmış olsa da şirket, geçen yılki bir mahkeme dosyasında Combs'un toplam kazancına dair bazı bilgiler vermişti: Combs, 15 yıllık ortaklıkları boyunca neredeyse bir milyar dolar kazanmıştı.

YENİ YATIRIMLAR YAPTI

Diddy, bu parayı diğer yeni girişimlere yatırdı, 2013'te Revolt TV kablolu yayın ağını kurdu ve su şirketi Aquahidrat'ın çoğunluk hissesini satın almak için Mark Wahlberg ile birlikte çalıştı.

O yıl Forbes'a "Günün sonunda rakamlar yalan söylemiyor. Ben de diğer iş insanları gibiyim; yıl sonunda karnemi almam ve her ne olursa olsun gerçeklerle yüzleşmem gerekiyor" dedi.

1999 röportajında Forbes'a çok çok zengin olmak istediğini söyleyen Combs, 2022'de ilk kez milyarder olarak anılmaya başladı. 

Artık bir jeti, 1 milyon doların üzerinde değere sahip mücevherleri ve Kerry James Marshall'ın 21 milyon dolarlık bir tablosu ile Andy Warhol, Keith Haring ve Jean-Michel Basquiat'ın eserlerini içeren bir sanat koleksiyonu var. Emlak portföyü ise Los Angeles ve Miami'nin Star Adası'nda sırasıyla 46 milyon dolar ve 36 milyon dolar değerinde devasa mülkleri içeriyor.


Bir etkinlikte Naomi Campbell ile birlikte...

ZENGİNLİĞİYLE BERABER GÜCÜ DE ARTTI

Combs, imparatorluğunu inşa ederken tehlikeli bir güç de biriktirdi; zenginliğiyle beraber hatırı sayılır bir nüfuza sahip oldu.

Eski sevgilisi Cassie'nin avukatı, Combs ile ilgili şikayette bu durumun rapçiyi son derece güçlü ve son derece tehlikeli yaptığını yazdı: "Parasını ve gücünü, istismarının kanıtlarını gizlemek için kapsamlı çalışmalar düzenlemek için kullandı."


Puff Daddy'nin eski sevgilisi Cassie... İkili Cassie'nin dava açmasından bir gün sonra anlaştı.

Şikayette, Combs'un Bad Boy Records'taki konumunu kullanarak Cassie'yi kendi çevresine çektiği iddia ediliyor. Cassie, taciz başladıktan sonra Combs'un bunu saklamak için parasını ve gücünü kullandığını da söyledi.

KURBANLARI ŞİKAYET ETMEKTEN KORKTU

Kasım ayında açılan ayrı bir davada Joi Dickerson-Neal, Combs'un 1991 yılında kendisine ilaç verip saldırdığını iddia ediyor. Yasal yollara başvurmaya çalıştığını, ancak Combs'un misilleme yapmasından korktuğunu ve gelecekteki iş ve müzik fırsatlarını kaybedebileceğini söyledi. 


Dava dosyalarında yer alan Combs'un reşit olmayan genç kızlarla görüntüleri...

Adı henüz Jane Doe olarak tanımlanan isimsiz bir kadın tarafından aralık ayında açılan bir başka davada ise Combs, bir lise öğrencisine yönelik seks kaçakçılığı ve toplu tecavüze yardım etmek için özel jet kullanmakla suçluyor.

Combs'un hip-hop'un güç merkezi olarak saltanatı kısmen davalar nedeniyle sona eriyor gibi görünüyor. Cinsel saldırı iddialarının ardından Combs'un, Revolt'un başkanlığından istifa ettiği ve hisselerini sattığı bildirildi. Hulu da Combs'un ailesiyle ilgili bir realite şovunu iptal etti.