Dünya Doğayı Koruma Birliği'nin kırmızı listesinde nesli tükenme tehlikesi altındaki türler arasında bulunan caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının Türkiye'deki en önemli üreme alanlarından Çıralı sahilinde bu yıl ilk yuvaların tespit edilmesiyle sezon başladı.

Düzenlenen etkinlikle tespit edilen 2 yuva kafeslerle korumaya alındı. 2023 yılında Mayıs sonunda başlayan yumurtlama sezonunun bu yıl 1 ay önce başladığı belirtilen Çıralı'da geçen yıl 105 yuvada tespit edilen 9 bin civarında yumurtadan 5 bin 332 yavru denize ulaşmıştı.

Kaymakam Ahmet Solmaz, "Birkaç gün önce ilk yumurtalarını bırakmak için carettalar Çıralı sahilimize ulaştı. Biz de bugün o yuvaları koruma altına almak için ekiplerimizle bir araya geldik. Bölgemizde bu tür canlılara ev sahipliği yapıyor olmak hem hassasiyet hususunda hem de insani sorumluluk noktasında ciddi bir yük. Biz de bu yükün altından kalkabilmek adına sivil toplum örgütümüz başta olmak üzere, kamu görevlilerimizle ciddi bir çalışma yürütüyoruz" dedi.

"SEZON SONUNDA REKOR BEKLİYORUZ"

S.S. Ulupınar Çevre Koruma Geliştirme ve İşletme Kooperatifi Başkanı Habib Altınkaya da "2024 yılı deniz kaplumbağası sezonunu ilk yuvamızla başlatmış bulunmaktayız. Burada herkesin bize destek olmasını bekliyoruz. Problemsiz güzel bir deniz kaplumbağası koruma ve izleme çalışması yürütmek istiyoruz. Çıralı'ya gelen müşterilerimizin, turistlerimizin bu konuda hassas olmalarını diliyoruz. Bu sene erken yuvalama başladı. Nedenleri büyük ihtimalle deniz suyu sıcaklığı düşmedi, hava sıcaklığının yüksek olması sebebiyle deniz kaplumbağaları normalden 1 ay önce geldi. 3-4 yıl önce de bu şekilde olmuştu, rekor kırmıştık. Bu sene de rekor kıracağımızı tahmin ediyoruz" diye konuştu.

Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Baytekin ise "Burada 3 kurumun iş birliği söz konusu; belediyemiz, milli parklar ve kooperatif. Belediye olarak personel desteği ve yuvaların korunmasında kullanılan kafeslerin yapımı, alımı aşamasında destek veriyoruz ve bu desteği 10 yıldır sürdürüyoruz. Bundan sonra da devam edecek" ifadelerini kullandı.