ABD'nin önde gelen bankalarından Citi'nin araştırma birimi Citi Resarch, Türkiye piyasası ile ilgili bir analiz kaleme aldı.

Analistler, Türkiye’de politika normalleşmesinin yatırımcıların Türk varlıklarına olan ilgisini artırdığını belirterek “Türk piyasaları rönesans anının eşiğinde” değerlendirmesinde bulundu. 

Aralarında Luis Costa ve İlker Domaç’ın da bulunduğu analistler tarafından yayımlanan notta, TCMB’nin doğru politika patikasında olduğu ve para politikasının piyasalar tarafında fiyatlanana göre daha uzun ve daha sıkı kalabileceği belirtildi.

Notta, yurtiçi tüketici enflasyonunda daha iyi bir dengelenme anına yaklaştıkça dolar/TL kurunun daha fazla istikrar kazanacağı belirtildi.

KREDİ NOTUNU SİYASİ RİSKLER KISITLIYOR

Raporda, “Artık tüm derecelendirme kuruluşlarının politika normalleşmesini ve temel iyileşmeleri yansıttığını görüyoruz. Yaklaşan not gözden geçirmelerinin bir miktar yukarı yönlü baskı yaratması muhtemeldir. Bununla birlikte, Türkiye’nin kredi notunun esas olarak kurumsal ve siyasi riskler tarafından kısıtlandığını düşünüyoruz” değerlendirmesi yapıldı

Analistler Türk hisselerine yönelik değerlendirmelerinde ise bugüne kadarki güçlü sektör performansının hisse fiyatlarına yansıması sebebiyle bankalara karşı nötr olduklarını belirti.