ABD’nin Utah eyaletinde Ruby Franke, kocası Kevin Franke ve altı çocukları Shari, Chad, Abby, Julie, Russell ve Eve'in hayatlarını paylaştığı 8 Passengers ile oldukça ünlü bir isim haline geldi. YouTube kanalı büyüdükçe çiftin ebeveynlik tarzlarını yönelik eleştiriler de arttı. İzleyiciler çifti aşırı otoriter ve bazen de zalim bulmaya başladı.

Franke ailesi, gelen tepkilere rağmen bir süre daha kanallarında video yayınlamaya devam etti ancak paylaşımların süresi gittikçe uzadı. 3 milyona yakın abonesi olan kanal, 2023 yılının başında o dönem için bilinmeyen bir nedenle kapatıldı.

Haziran 2022'de Franke, Jodi Hildebrandt adında bir kadınla ConneXions adlı yeni bir YouTube kanalına katıldı. YouTuber anne, ortağıyla kanalda bir süre videolar yayınlanmaya devam etti.

Hildebrandt, lisansı Ocak 2012'de Utah Klinik Ruh Sağlığı Danışmanı Lisans Kurulu tarafından 18 ay süreyle denetimli serbestliğe tabi tutulan bir terapist.

ENDİŞELİ KOMŞU ORTAYA ÇIKARDI

2023 yılının ağustos ayında ise fenomeni takip edenleri şaşırtmayan bir gelişme yaşandı. YouTuber kadının 12 yaşındaki oğlu, komşuya giderek su ve yiyecek istedi. Çocuğun zayıflığını, el ve ayak bileklerindeki bant izlerini fark eden endişeli komşu, polise haber verdi. Bunun üzerine başlatılan soruşturmada Franke ve iş ortağı Hildebrandt tutuklandı.

O akşam kadının çocuklarından Shari, sosyal medya hesabında bir polis arabasının fotoğrafını "nihayet" sözüyle paylaştı.

Başka bir gönderisinde "Bugün büyük bir gündü. Ben ve ailem adaletin yerini bulması nedeniyle çok mutluyuz. Yıllardır polise bu konuyu anlatmaya çalışıyorduk ve sonunda harekete geçmeye karar vermelerine çok sevindim" diye yazdı.

Franke'nin kız kardeşleri de Instagram'da bir açıklama yayımlayarak Ruby'nin tutuklanması gerektiğini ve çocukların da artık güvende olduğunu yazdı.

İTİRAF ETTİ

2023 yılının sonunda mahkemeye çıkan Franke, çocuk istismarı suçlamalarını kabul etti. Franke'nin oğlunu bot giyerken tekmelediğini, başını su altında tuttuğunu ve ellerini ağzına kapatarak oksijenini kestiğini itiraf etti.

YouTuber’ın 9 yaşındaki kızına da tacizde bulunduğu, onu fiziksel görevleri tamamlamaya zorladığı ve yiyecek ile su vermediği öğrenildi. Belgelere göre Franke, çocuklarında "tekrarlayan ve ciddi güneş yanıkları" oluşana kadar onları çalıştırdı. 

Franke, iki çocuğuna, çektikleri işkencenin "sevgi eylemi" olduğunu ve her ikisinin de "kötü ve şeytani" olduklarını söyledi.

İtiraz anlaşması uyarınca Franke, cezaların ardı ardına gelecek şekilde hapis cezasına çarptırılmasını kabul etti.

KARAR VERİLDİ

Altı çocuk annesi hakkında görülen çocuk istismarı bugün davası sona erdi.

Duruşmada Franke ve iş ortağı Jodi Hildebrandt’e, birer yıldan 15 yıla kadar dört kere hapis cezası verildi.

İki kadının ne kadar hapis yatacağına eyaletin af ve şartlı tahliye kurulu karar verecek.

EN AĞIR CEZA

Duruşma sonrasında savcı, iki hükümlünün de 30 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini söyledi. Bunun Utah yasalarına göre mümkün olan en ağır ceza olduğu belirtildi.  

Bu gelişmeler yaşanırken Franke ile boşanan Kevin Franke, avukatı aracılığıyla duruşma öncesinde bir açıklama yaptı. Eski eşine azami cezanın verilmesini isteyen Kevin Franke, çocuklarının maruz kaldığı istismarı “korkunç ve insanlık dışı” olarak nitelendirdi.