Tolga UĞUR

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında en çok çalışan Türkiye, sıra ücretlere gelinde son sıralara geriliyor. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre Türkiye’de ortalama haftalık çalışma süresi 44.2 saati buluyor. Türkiye’de haftalık çalışma süresi erkeklerde 46.1, kadınlarda ise 40.2 saati buluyor. Eurostat’ın verilerine göre ise 20-64 yaşları arasındaki ortalama bir Avrupalı, 2022’de haftada 37.5 saat çalıştı. Hollanda’da çalışanlar 1.995 Euro asgari ücret ile gelirde ön sıralarda yer bulurken, mesailerde en kötü performansa sahip ülke olarak kayıtlara geçti.

 

27 AB üyesi ülke arasında çalışma saatlerinin en düşük olduğu ülke haftalık 33.2 saat Hollanda oldu. Türkiye ise asgari ücret 363 Euro ile Avrupa ülkeleri arasında son sıralarda yer alıyor. Avrupa’da Türkiye’nin ardından en uzun çalışma süresi 43.3 saat ile Sırbistan’da bulunuyor. Yunanlılar 41, Polonyalılar 40.4 ve Bulgarlar 40.2 saat ile Avrupa’nın en çok  çalışan milletleri konumunda.

4 GÜN ÇALIŞMA HAZIRLIĞI

Hollanda’nın ardından haftalık 35.3 saat çalışan Almanya ve 35.4 saat ile Danimarka geliyor. Diğer yandan, Avrupa ülkeleri haftada 4 gün çalışmaya hazırlanıyor. Aralarında İrlanda, İspanya ve İngiltere’nin bulunduğu çok sayıda ülkenin ardından Almanya da dört günlük çalışma haftasını test etmeye başladı.

Avrupa’nın en uzun çalışma süresinin olduğu Türkiye, Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü’nde (OECD) ülkeleri arasında ise ikinci sırada yer alıyor. OECD’de Türkiye’den daha uzun çalışan tek ülke 47.5 saat ile Güney Amerika ülkesi Kolombiya oldu. 

Türkiye, Kosta Rika ve Meksika’nın da bulunduğu birçok gelişmekte olan ülkeye göre daha uzun mesai yapmak durumunda. OECD’ ülkeleri arasında ortalama çalışma süresi ise 37.6 saati buluyor.

Gelirde Avrupa’da sonlardayız

Türkler, Avrupa’nın en çok çalışan milleti olurken gelirde ise son sıralarda yer alıyor. Türkiye’de asgari ücret ve civarında maaş alanların oranının, işgücünün yarısına yakını olduğu tahmin ediliyor. Asgari ücret bizde ortalama ücret haline gelirken, İspanya ve Belçika’da ise asgari ücretlilerin oranı yüzde 1’in altında bulunuyor. Türkiye’de asgari ücret 363 Euro ile Avrupa ülkeleri arasında en düşük dördüncü rakam konumunda. En az çalışan Hollandalılar ise 1.995 Euro asgari ücret alıyor. En yüksek asgari ücret Lüksemburg’ta bulunuyor.