İngiltere'nin başkenti Londra'nın güneyinde asitle yoldan geçen insanlara saldıran adamın kimliği belli oldu... İngiliz polisi, Abdül Şükür Ezedi isimli adamın fotoğrafını da yayınladı.  

35 yaşındaki adamın yüzünde çok ağır bir yara olduğu görülürken saldırıya uğrayanların tedavi altına alındığı da belirtildi. Açıklamada, "Hayatlarını değiştirecek şekilde yaralandılar. Şu an hastanede tedavi altındalar" denildi.

Aralarında bir anne ve 3 ve 8 yaşlarındaki iki kızının da olduğu çok sayıda insana asit atan adamın bir süpermarkette çekilmiş görüntüsü de yayınlandı. 

Saldırıya şahit olan görgü tanıkları ise annenin "kör kaldığını" söyledi. Bu konuda bir açıklama yapılmadı.

İngiliz polisi marketin güvenlik kamerasından kaydedilen görüntüyü yayınlayarak, "Ezedi'nin yüzünün sağ tarafında çok belirgin yaralar bulunmaktadır. Ezedi en son Caledonian Caddesi'nde 31 Ocak 20:48'te görüldü" açıklamasını yaptı.

Öte yandan adamı bulmak için yarış devam ederken İngiliz medyası Ezedi'nin sicilinin kabarık olduğu ve daha önce cinsel saldırı gerçekleştirdiği de ortaya çıktı. Ezedi'nin daha önceki suçlarına rağmen İngiltere'de kalmasına izin verilmesine ise büyük tepki gösterildi. 

Polis, "Eğer Ezedi'yi görürseniz hemen polisi arayın. Ona kesinlikle yaklaşmayın" dedi. Yetkililer Ezedi'nin yeriyle ilgili bilgi verebilecek olanlara da seslenerek bu konuda yardım talep ettiklerini dile getirdi. 

İngiliz siyasetçiler Ezedi'nin sınırdışı edilmesi gerektiğini açıklarken, Afganistan'dan ülkeye giriş yapan adamın cinsel saldırı suçlarına rağmen ülkede kalmasından dolayı ülke yönetimini suçladı.

Penistone ve Stocksbridge milletvekili ve Yeni Muhafazakâr milletvekilleri grubunun eş başkanı Miriam Cates The Telegraph'a konuştu. Cates, 'Bu şok edici ve trajik vaka herkesin en kötü kabusu ama aynı zamanda iltica süreçlerimizin acilen sıkılaştırılması gerektiğini de gösteriyor. Bu adama bu ülkede asla sığınma hakkı verilmemeliydi ve kendisine nasıl kalış izni verilebildiğinin temeline inmemiz gerekiyor" dedi.

Eski bakan ve South Holland ve The Deepings milletvekili Sir John Hayes, İçişleri Bakanı James Cleverly'ye bir mektup yazarak Birleşik Krallık'ın iltica kurallarının acilen gözden geçirilmesini talep edeceğini söyledi.