Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018'de 25 kişinin hayatını kaybettiği, 328 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili 13 sanıklı davanın 19'uncu karar duruşması, mahhkeme salonuna çevrilen Çorlu Halk Eğitim Merkezi'nde görüldü, ara karar verildi ve duruşma 25 Nisan tarihine ertelendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, duruşma öncesinde aileler ile bir araya geldi. Ailelerle yürüyen Özel, hayatını kaybedenlerin yakınlarına destek oldu.  

İKTİDAR 'SUÇLUMUN ARKASINDAYIM' DİYOR

Özel, şunları söyledi:

- Siyasi iktidar mahkemeye diyor ki 'Ben suçlumun arkasındayım, ben onu koruyorum, onu kimseye vermedim hatta genel müdür yaptım. Bugün kararı ona göre verin' diyor. Millet sandığa gittiğinde bunları cezalandırmazsa bu duyarsızlık devam edecek.

- 'Biz ne yaparsak yapalım bize oy veriyorlar' mantığı anaların gözyaşına dönüşüyor. Ben bize oy versinler demiyorum ama kimi sorumlu görüyorlarsa vicdanlarında önce onlara bir hesap sorsunlar. 

ERDOĞAN'A ÇAĞRI

- Buradan Recep Tayyip Erdoğan’a bir çağrıda bulunuyorum. Ben salona bugün girdim ve tarafımı belli ettim. Ben, evlatlarını kaybetmiş iki annenin arasında oturdum. Sen de 25 Nisan günü gel. Cesaretin varsa, yüzün tutuyorsa gel, tarafını göster. Yargılananların tarafına otur. Bu katilleri savunanların tarafına otur. Yanına da yargılatmadığın TCDD Genel Müdürü’nü al, o günkü bakanı al, Binali Yıldırım’ı al; yan yana, diz dize katillerin tarafına geçin.

Duruşmanın heyet üyelerinden birinin mazeret bildirmesi üzerine ertelendiği öğrenildi. Adalet ve karar beklerken erteleme kararını duyunca bir kez daha şaşıran aileler duruşmanın yapıldığı salonda durumu protesto etti. 

Faciada oğlu Oğuz Arda Sel’i yitiren Mısra Öz ile diğer mağdurlar karara çok sert tepki gösterdi.