Gaziantep Hayvanat Bahçesi 7 bin 500 hayvana ev sahipliği yaparken, doğurganlık oranı da fazla olan hayvanat bahçeleri arasında yer alıyor.

2023 yılında 5 milyon ziyaretçi ağırlayan Gaziantep Hayvanat Bahçesi yeni doğan yavruları ile de nüfusunu her geçen gün artırıyor.

Son olarak gebe olan 4 cüce keçi, hayvanat bahçesi bünyesinde bulunan hayvan hastanesinde 15 gün önce 4'er yavrudan 16 yavru dünyaya getirdi.

16 yavrunun bir kısmı annelerinin sütleri yetersiz geldiği için bakıcılar tarafından biberonla beslenirken, rutin olarak sağlık kontrolleri de yapılıyor.

"NADİR GÖRÜLEN BİR DURUM"

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, cüce keçilerin dördüz doğurmalarının alışılagelmiş bir durum olmadığını ifade etti.

Cüce keçi olarak adlandırılan türün normal şartlarda en fazla 2 yavru verdiğini kaydeden Özsöyler, "Cüce keçiler normalde 1 ya da 2 yavru doğuruyor. Ancak burada nadir görülen bir durum gerçekleşti. 4 dişi cüce keçimizden 16 yavru aldık. Yani her biri dördüz doğurmuş oldu. Bu bizi çok mutlu etti. Hepsi de çok sağlıklı, gerekli kontrollerini düzenli yapıyoruz" dedi.