AKP’li yılların slogan cümleleri var. Erdoğan yerel seçim mitingi yaptığı Sivas’ta onlardan birini tekrarlayıp “Gururla ifade etmek isterim ki ülkemizin son 21 yılı Cumhuriyet döneminin en parlak dönemidir” dedi.

Kime göre, neye göre parlak?

İki gün önce Meclis komisyonunda kabul edilen düzenleme ile Dışişleri Vakfı’nın vize işlemleri yürüten bir şirket kurmasına karar verildi. Her yıl aracılara 8-10 milyar lira ödeyen iki milyona yakın yurttaşımız için bundan böyle sayın devletimizin aracı şirketi vize rica edecek ülkelerden. Parası karşılığında elbette!

Aracı devlet şirketi de olsa vize aslanın ağzında değil çıkışa çok yakın yerde. Zengini fakiri onlarca ülke Türklere devlet hastanesinden randevu bekleyen hasta muamelesi yapıyor. Bırak vize almayı, vize randevusu bile karaborsaya düştü.

Oysa...

AKP iktidarının ikinci yılında, 2004’ün tam da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Roma’da Papa X. Innocente heykelinin altında görkemli bir tören yapılmıştı. Başbakan Erdoğan Avrupa Anayasası anlaşmasını üzerinde Europae Rei Publicae Status(Avrupa Cumhuriyeti Anayasası) yazan kalemle imzalayıp hediye edildiği için cebine koyarken, Avrupa kapılarını ardına dek açmış(!) memlekette gündüz gündüz havai fişeklerle kutlanmıştı.

Savulun Türkler geliyordu!

Sonra?

2005’te vizesiz Avrupa müjdesi verildi, 2006’da, 2008, 2010 derken 2011’de AB bakanı ve müzakerecibaşı Egemen Bağış vize müjdesi verdi, az kalmıştı!

2012’de bu kez başbakan yardımcısı Babacan müjde verdi: ABD’ye vizesiz giriş sürecinde ilerlemiş durumdayız.

O yıl Erdoğan ile telefonda konuşurken ayaklarını masaya koyup elindeki beyzbol sopası ile poz veren Obama gerilimi vardı. Bu durumu eleştiren cahiller(!) için Bağış “Türkiye’de tespih neyse Amerika’da da beyzbol sopası odur” deyip izah etti ve ekledi: 3-4 yıl içinde Avrupa’ya vizesiz gideceğiz!

2013’te “Tahmin ediyorum ki en geç üç yıl içinde vatandaşlarımız AB ülkelerine pasaportları ile gidecek” denildi. Yıl biterken AB ile vize serbestiyeti anlaşmasını imzalayan Erdoğan müjde verdi: Bugün gerçek anlamda bir milat!

Milattan sonra, 2016’da başbakan Davutoğlu “AB vatandaşlarımıza vize muafiyeti vermezse Türkiye de AB ile göçmen anlaşmasına destek vermeyecek” dedi. Erdoğan daha anlaşılır konuştu: Açarız sınırları Suriyelileri otobüslerle size göndeririz!

Ve 2024... AKP iktidarının son 10 yılında Türk pasaportu Venezuella ile birlikte dünyanın en fazla değer kaybeden pasaportu oldu! Bizden vize isteyen ülke sayısı 38’den 52’ye yükseldi. 199 ülke arasında pasaport değerimiz 54’üncülüğe düştü.

Bırakın ABD, Avustralya, Kanada, İngiltere, İsviçre, Avrupa Birliği ülkeleri gibi züppeleri, Ramazan kolilerinden battaniyeye, eğitimden sağlık desteklerine, maddi yardımdan tohum yetiştiriciliğine, kadın pedinden çocuk bezine her yıl milyarlarca dolar yardım yaptığımız Etyopya, Sudan, Gana, Gine, Kribati, Mali, Namibya, Nauru, Ruanda, Zambiya, Tanzanya gibi ülkeler bile vizesiz almıyor bizi!

Şimdi diyeceksiniz ki, kardeşim bugün 19 Mayıs sen vize mize diyorsun!

*

Hazırlıklar tamamdı. Mustafa Kemal annesi ve kardeşi Makbule ile vedalaştı. Beşiktaş Vapur İskelesi’nden askeri bir motorla Kız Kulesi açıklarında bekleyen Bandırma Vapuru’na geçti. Hemen hareket edemediler! Padişahın İstanbul’u teslim ettiği düşmanı, İngiliz subaylarının denetimini beklediler...

Epey sonra geldi İngilizler. Denetim yapıp sakıncalı bir şey var mı diye baktılar. Mustafa Kemal dahil gemideki asker sivil herkesin, hatta gemide bulunan iki atın belgelerini kontrol ettiler tek tek!

Ve belgelerin üzerine British section good por passage to Samsun yazıp damgayı bastılar. Yani Kurtuluş Savaşı’nı başlatan Mustafa Kemal’e İngiliz toprağı saydıkları İstanbul’dan çıkış vizesi verdiler!

Mustafa Kemal gemiyi arayan soytarılara bakıp yanındakilere şunu dedi: Ne ahmaklık! Silahla cephane arıyorlar. Bizse, kafamızla inancımızı götürüyoruz!

Memleketi satanlar yüzünden kendi vatanlarında İngiliz vizesi ile kurtuluşa koşup küllerinden doğan Türkiye’de sonra ne oldu?

İşgalci ve de vizeci İngiltere’nin Kralı 1936’da İstanbul’a, Atatürk’ün, Türkler’in ayağına geldi!

Ziyaret İngiliz gazetelerinde ‘Britanya ve Türkiye barıştı’ manşetleriyle verildi. İstanbul’a yıllardır Konstantinopolis demeyi inatla sürdüren ünlü The Times o gün ilk kez İstanbul demek zorunda kaldı İstanbul’a!

2008 Cumhuriyet’in 85’inci yılıydı... İngiltere Kraliçesi İstanbul’a geldi. Türkiye Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanı AKP’li Abdullah Gül onuruna yemek verdi. Yemeği nerede verdi peki? Unutmuş olanlara hatırlatayım, Boğaz’a demirleyen İngiliz Donanması’na ait uçak gemisinde!

Üçüncü dünya ülkesi muamelesi gördüğümüz, turist olarak bile kapıdan çıkamadığımız, Yunanlılar’ın ada iznine göbek attığımız, dünyanın en hızlı değer kaybeden pasaport lideri olduğumuz AKP’li yıllar Cumhuriyet tarihinin en parlak dönemi öyle mi?

*

Neyse, bu parlaklık masallarına vize vermeyelim.

Bugün dünyanın en haklı savaşını verenlerin ülkesine, Anadolu’nun üzerine dünyanın en parlak güneşinin doğduğu gün, 19 Mayıs! O kadar doğal ve güçlü ki, tekrar tekrar balçıkla sıvanmak istense de 105 yıl sonra bile genç, ilk günkü gibi göz kamaştırıyor hala!