İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşmaya davacı olan Cüneyt Arkın'ın ilk eşinden olan kızı Filiz Cüreklibatır ve davalı ikinci eşi Betül Cüreklibatır ve taraf avukatları katıldı.  

Betül Cüreklibatır

"KAYINPEDERİ OLMASAYDI GEÇİNMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİ"

Cüneyt Arkın'ın eşi Betül Cüreklibatır adına tanıklık yapan oyuncu Nuri Alço, Arkın'la Eskişehirli olmaları nedeniyle sinemaya girmeden önce tanıştıklarını belirterek şunları söyledi:

"Cüneyt Arkın ile en son 1981 yılında 'Katiller de Ağlar' isimli filmi çekmiştim. O dönem Cüneyt Arkın'ın üç adet film karşılığı 10 bin TL ücret aldığını hatırlıyorum. Bu parayla bir taşınmaz alınmayacağını iyi hatırlıyorum. Olsa olsa eski model bir araba parasına denk gelirdi. O dönemlerde Cüneyt Arkın kayınpederi olmasaydı geçinmesi mümkün değildi. Eşi Betül Hanım'ın yardımlarıyla evde figürasyon ekibine yemek dağıtırdı, bakar ve gözetlerdi. Bunlar için de masraf gerekirdi. Cüneyt Arkın'ın Silivri ve Levent'teki evi ile bir arabası olduğunu biliyorum. Eşi Betül Hanım'ın babasından gelen bir mal varlığı vardı."

Nuri Alço

"BASKI YAPILDIĞINI DUYMADIM"

Yeşilçam aktörlerinin o dönemlerde yüksek bir gelir elde etmediğini vurgulayan Alço, şöyle devam etti:

"O dönemde aktörler tüm giysilerini kendileri alır, minibüslerle setlere giderdi. Cüneyt Arkın'ın telif hakkı ve geliri de söz konusu değildi. O dönem oyuncularından Kemal Sunal da öldükten sonra, eşinin başvurusu sayesinde telif hakkı kazanmıştır. Cüneyt Arkın sinemadaki çalışmaları neticesinde birtakım ciddi sakatlıklar geçirmişti. Sigortası olmadığı için tedavi görerek tüm masraflarını ve sağlık harcamalarını cebinden karşılamıştır. Cüneyt'in sürekli kortizon kullandığını ve masraflar yaptığını biliyorum. Sağlık problemleri yaşadığı dönemlerde de eşi ve oğullarının kollarına girerek ilgili yerlere giderdi. Tarık Akan'ın cenazesine dahi bu şekilde gitmiştir. Cüneyt Arkın'ın eşi ya da oğulları tarafından herhangi bir şekilde baskı yapıldığını duymadım. Cüneyt'in vefatına kadar akli melekeleri yerindeydi. Her şeyi açıkça anlayabiliyor, konuşması iyi bir şekilde hayatını idame ettiriyordu."

FİLİZ CÜREKLİBATIR'IN ESKİ EŞİ DE TANIKLIK YAPTI

Duruşmada Filiz Cüreklibatır için tanıklık eden eski eşi Yalçın Canlı da "Eski eşim babasına hep ulaşmaya çalıştı, ancak hep zorluk çekti" dedi.

Canlı, "Haziran 2016'da da ben, kızım, eski eşim, Cüneyt Arkın, eşi Betül Hanım ve iki oğlu, Etiler'deki evde birlikte yemek yedik. Herkes gayet iyi anlaşıyordu. O dönemki telefon görüşmemizde Betül Hanım'ın Cüneyt Arkın ile kızının görüşmesini istemediği kanaatine vardım. Bunun dışında Betül Hanım ile iki oğlunun Cüneyt Arkın ile kızının görüşmesine engel olduklarını görmedim. Biz Filiz ile evlendikten sonra Cüneyt Arkın bir defa evimize gelerek bizi tebrik etti. Cüneyt Arkın'ın kızına maddi olarak herhangi bir yardımda bulunduğunu ve herhangi bir mal verdiğini duymadım" diye konuştu.

Filiz Cüreklibatır

Mahkeme, dinlenmeyen tanıkların dinlenmesine ve Cüneyt Arkın'ın rol aldığı tüm yapımların reklam, film ve diziyle ilgili kurumlara yazı yazılmasına karar vererek duruşmayı erteledi. 

Betül Cüreklibatır ve Filiz Cüreklibatır ise konuşmak istemedi.