İstanbul Bahçelievler’de binalarının eski ve depreme dayanıksız olması nedeniyle 2019 yılında bir firmayla anlaşan hak sahipleri, şüpheye düşerek yapının incelenmesi için belediyeye başvuru yaptı. Alınan karot örneğiyle, yapının depreme dayanıksız olduğu anlaşıldı. 

İnşaattaki incelemede beton kırıldığında projede olması gereken demir sayısından daha az demir kullanıldığı belirlenince yetkililer inşaatı durdurma kararı aldı.

Hak sahibi Ali Özdemir, yaşanan durumu “Burada hiçbir insan evladı oturmaz. Oturulmamalı. Burası şu an inşaat değil tabuttur” diyerek anlatırken inşaatı yapan Pala İnşaat’ın İsmailağa Cemaati’ne bağlı İlkseç Vakfı için yurtlar ve ‘külliye’ de yaptığı ortaya çıktı. 

SÖZCÜ’nün ulaştığı şirket sahibi Fatih Pala, söz konusu iki yurdun kendilerine ait arazilere yapıldığını söylerken “Bir süre sohbetler yaptık. Şimdi ihtiyaç sahiplerinin kaldığı yurtlara dönüştüler” dedi.

SÖZCÜ’nün “Hangi dernek adına açıldı bu yurtlar? Resmi mi?” sorusuna yanıt vermeyen Pala, yurtlar hakkında daha fazla bilgi veremeyeceğini söyledi. 

SÖZCÜ'nün sorularını cevaplayan ve kaçak yurt sorularına cevap vermeyen Fatih Pala, telefon görüşmesinden 5 dakika sonra önceden ekran fotoğrafı alacağımızı düşünmemiş olacak ki yurtlara dair bilgileri internet sitesinden sildi.

OFİS AÇILIŞINDA TARİKAT ŞEYHLERİ

2014’te Bahçelievler Kocasinan Mahallesi’nde kentsel dönüşüm ofisi açan Pala İnşaat’ın açılışına katılanlar arasında İsmailağa Cemaati’nden hocalar ve müritleriyle beraber dönemin AKP’li Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu da vardı. 

İlkseç Vakfı’nın yurt inşaatı için Bahçelievler Müftülüğü ve tarikat lideri Ali Uzunlar arasında imzalanan protokolde de bulunan Fatih Yayla, sosyal medya hesabından “İLKSEÇ Vakfımız ile Bahçelievler Müftülüğü arasında İmam Müslim Kuran Kursu’nun yapımı ile ilgili protokol Bahçelievler müftümüz Ömer Faruk Bilgili ve vakıf başkanımız Ali Ulvi Uzunlar hocamızın katılımıyla bugün itibariyle imzalanmış bulunmaktadır. Hayırlı uğurlu olsun” diyerek duyurdu.