Kuzey Kaliforniya'nın dağlarında 10 gün boyunca kaybolan adam, canlı bulundu. 34 yaşındaki Lukas McClish, bir arkadaşının bölgede bir granit çıkıntısından bahsetmesinin ardından 11 Haziran'da California, Boulder Creek'teki Big Basin Redwoods Eyalet Parkı'nda üç saatlik bir yürüyüşe çıktı.

Nereye gittiğini kimseye söylemedi ve ABD'nin diğer engebeli bölgelerini dolaşan deneyimli bir yürüyüşçü olduğu için yanında sadece birkaç malzeme aldı.

McClish, KGO-TV'ye "Bir pantolon, yürüyüş ayakkabılarım ve şapkamla ayrıldım. Bir el fenerim ve katlanır bir makasım vardı; hepsi bu kadardı" dedi. Orman yangınlarının yerle bir ettiği ormanlarda çevre düzenlemesi yapan deneyimli bir yürüyüşçü olan McClish, bu kadar çabuk kaybolduğu için şaşırdığını söyledi.

KAYBOLDUĞU 5 GÜN SONRA FARK EDİLDİ

McClish, yürüyüşe gittiğinden kimseye bahsetmediği için de kaybolduğu ancak Babalar Günü'nde her zamanki gibi ebeveynlerinin evine öğle yemeği için gitmeyince anlaşıldı.

Kurtarılana kadar genç adam, dokuz gece 10 gün boyunca kendi yiyeceğini toplayarak dereden su içerek, yabani meyveler yiyerek ve ıslak yapraklar üzerinde uyuyarak hayatta kaldı. Sekizinci günde hipotermi nedeniyle yere düştüğünde ve bir kayanın üzerinden geçerken kaydığında durumu kötüleşti. Onu arayan 300 korucudan birkaçı onu bulduğunda yaklaşık 48 saattir, "Yardım edin, yardım edin, buradayım" diye bağırıyordu.

Bir drone gönderildi ve bir arama köpeğinin yardımıyla bulundu. 

YANGINLAR YÜZÜNDEN TANIYAMADI

McClish, yürüyüş yaptığı alanın 2020'deki yangında yerle bir olduğunu ve diğer tüm arazilerden tamamen farklı göründüğünü söyledi: "Bu, hesaba katmadığım bir şeydi; yangın bu şekilde gelip büyük kısmını yok ettiğinde, çöle dönüyor ve yönünüzü bulamıyorsunuz."

Yönleri gösteren işaretlerin de kaybolduğunu belirten McClish, bir veya iki gece ormanda kalmanın, bir gezgin olduğu için çok sıra dışı olmadığını söylüyor. Ancak ilk soğuk gecede kendine bir kamp kurmaya çalışsa da ateş yakmak için kullandığı çalılar ıslak olduğu için bunu başaramadı. Daha sonra bir sığınak bulmak için bir kanyonun üzerinden geçti ve ertesi gün yakınlarda olacağını düşündüğü bir dereyi bulmak için yola çıktı.

BOTUNDAN SU İÇEREK HAYATTA KALDI

McClish, yaşadıklarını şu şekilde anlatıyor: "Ben de biraz yürüyüş yaptım. Her gün bir kanyona çıkıyor bir sonraki şelaleye gidiyor, botumdan su içiyordum. Orada olduğum her an kendimi rahat hissettim. Bu konuda endişelenmedim. Beni takip eden bir dağ aslanı da vardı ama güzeldi. Mesafesini korudu. Sanırım biri beni gözetliyordu."

Ancak beşinci gününde McClish endişelenmeye başladı ve geri dönmenin bir yolunu bulmaya çalıştı:

"Güneşi takip etmeye devam edersem eninde sonunda okyanusa ulaşacağımı biliyordum ama okyanustan ne kadar uzakta olduğumu bilmiyordum."

10 GÜN SONRA BULUNDU

Bu arada ailesi de Babalar Günü'ne gelmeyince endişelenmeye başladı ve kayıp ihbarında bulundu. Çeşitli kurumlardan acil durum personelinin dahil olduğu 300 kişilik bir kurtarma ekibi McClish'i aramaya başladı.

Bir süre iyi bir şekilde idare etse de genç macerasever, sekizinci ve dokuzuncu günler boyunca "İmdat, yardım edin, buradayım" ve "Orada kimse var mı?" diye bağırdığını anlatıyor.

Nihayet perşembe günü akşam 7.30 civarında iki park korucusu McClish'in çığlıklarını duydular.

McClish, "Umarım bu bir serap değildir diye düşündüm" dedi.

McClish, hastaneye götürülüp tedavi altına alındı. Vahşi doğadan hâlâ korkmadığını belirtse de "Muhtemelen yılın geri kalanına yetecek kadar yürüyüş yaptım" diyerek bir süre maceralarına ara vereceğini söyledi.