Brezilyalı eski futbolcu Dani Alves, ilk kez, cinsel saldırıda bulunmakla suçlandığı gece sarhoş olduğunu iddia etti.

Bu iddia, şubat ayındaki mahkemede hafifletici bir neden olarak kabul edilirse, mahkumiyet durumunda cezanın azaltılmasına yol açabilir. Alves'in avukatı Ines Guardiola, Alves'in sarhoşluk seviyesinin bilişsel yeteneğini bozduğunu ve eylemlerinin farkında olmamasına neden olduğunu savundu.

Alves, 30 Aralık 2022 tarihinde Barselona'da bir gece kulübünde bir kadına cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla geçtiğimiz Ocak 2023'te tutuklanmasından bu yana beşinci kez ifadesini değiştirmiş oldu.

İlk başta kurbanı tanımadığını iddia etti. Daha sonra kadınla kulübün tuvaletinde tanıştığını ancak, hiçbir şey olmadığını söyledi. Eski Barcelona ve Paris Saint-Germain defans oyuncusu, biyolojik kanıtlar ortaya çıkınca, ifadesini tekrar değiştirdi ve kadının rızasıyla kendisine oral seks yaptığını söyledi.

SADAKATSİZLİĞİNİ GİZLEMEK İSTEMİŞ!

Geçtiğimiz nisan ayında, daha ileri biyolojik testlerin sonuçlarını takiben, Alves ilk kez cinsel birliktelik yaşadığını kabul etti. Ama bunun rızaya dayalı olduğunu ve karısına sadakatsizliğini gizlemek için yalan söylediğini iddia etti.

40 yaşındaki Alves, bir yıl önce tutuklanmasından bu yana kefaletle serbest bırakılmadan cezaevinde tutuluyor. Haziran 2022'de Barça'dan ayrıldıktan sonra katıldığı Liga MX kulübü Pumas UNAM ile olan sözleşmesi gözaltına alınmasının ardından feshedildi.

Brezilyalı Alves, 5-7 Şubat tarihleri arasında Barselona'da tekrar mahkemeye çıkacak.

EN FAZLA 15 YIL CEZA ALABİLİR

Savcılar, Alves için dokuz yıl hapis cezası talep etti. İddia sahibi mağduru temsil eden avukatlar ise, Alves'in 12 yılını parmaklıklar ardında geçirmesini istiyor.

Avukatlar ayrıca, hapis cezasının ardından Alves'in hakkında uzaklaştırma kararı çıkarılmasını ve kadına 150 bin Euro tazminat ödemesini talep etti.

İspanya'da geçen yıl kabul edilen cinsel rıza yasasına göre cinsel saldırı suçu, internet üzerinden taciz ve sarkıntılıktan tecavüze kadar uzanan ve her biri farklı cezalara tabi olan geniş bir suç yelpazesini kapsıyor. Bir tecavüz vakası en fazla 15 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.