AKP’nin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa’daki politikalarını sürdürmek isteyen DAVA Partisi, Almanya’da banka hesabı açtıramıyor. Başkanlığını Erdoğan hayranı Teyfik Özcan’ın yaptığı partinin Avrupa Parlamentosu Adayı Fatih Zingal, birçok bankaya başvurduklarını ama kimsenin kendilerine hesap açmadığını söyledi.

SEÇİM İZNİ VERİLDİ

Bir yandan bankalar hesap açmazken, diğer yandan partinin Almanya'da 9 Haziran günü yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacak partiler konusunda karar alındı. Bugün verilen kararla başkanlığını Sahra Wagenknecht'in yaptığı yeni parti ile AKP'ye yakın DAVA (Demokratische Allianz für Vielfalt und Aufbruch-Çeşitlilik ve Kalkınma İçin Demokratik Birlik) partisinin de aralarında bulunduğu 35 partinin Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmasına izin verildi. 

"TUHAF BİR DEMOKRASİ" DEDİ

Hesap açılmaması konusunda Bild Gazetesi’ne konuşan Zingal, "Bunun tuhaf bir demokrasi anlayışı olduğunu düşünüyoruz“ derken, hesap açılmadığı için DAVA Partisi'ne resmi yollardan bağış da yapılamıyor. Parti aracılığıyla Erdoğan’ın Avrupa’da etkin olmak istediği yorumları yapılırken, bankaların ret gerekçesi belirtmediği ve birçok bankanın da hesap açması halinde itibar kaybedeceği endişesi yaşadığı belirtiliyor.

Partinin kuruluşundan kısa süre sonra açıklama yapan Alman İçişleri Bakanı Nancy Faeser, "Almanya’daki seçimleri dışarıdan etkilemeye yönelik hiç bir girişime izin verilmeyecektir" demişti.

CAMİ CEMAATİNDEN İMZA

Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmak için partinin 4 bin oya ihtiyacı var. DAVA Partisi'ne göre, çoğu cami cemaati olmak üzere yaklaşık 11 bin imza toplanmış durumda. Seçime katılımla ilgili Almanya’daki ilgili birimin incelemesi sürerken, partinin Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılıp katılmayacağı önümüzdeki günlerde açıklanmış olacak.