FOTO:Cihan


Hemen her gün TBMM'ye bir soru önergesi veren CHP'li Eren Erdem bu kez Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ankara katliamına ilişkin 'oy yükselişi' sözlerini gündeme getirdi.  Eren Erdem, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Şimdi Ankara’da ki terör saldırısı sonrasında anket yaptık ve kamuoyunun nabzını tutuyoruz oylarımızda bir yükseliş trendi var.” ifadesini TBMM gündemine taşıdı.

Erdem, Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde Başbakan Davutoğlu’nun katıldığı bir televizyon programında, “Şimdi, anketler geliyor… Öncesinde, beyanname sonrasında anket yaptık. Şimdi Ankara’da ki terör saldırısı sonrasında anket yaptık ve kamuoyunun nabzını tutuyoruz oylarımızda bir yükseliş trendi var.” söylediği sözlerini hatırlattı.

"CANLI BOMBALARIN TUTUKLANMAMASININ SEBEBİ OY ARTIŞI MIDIR?"

CHP milletvekili, bu çerçeveden hareketle Başbakan Davutoğlu’na şu soruları yöneltti:

“Türkiye tarihinde yaşanan en büyük katliamdan sonra anket şirketlerine oy oranlarını araştırmaya yönelik talimat vermeniz siyasi etik açısından doğru mudur?
Geçtiğimiz günlerde açıkladığımız belgelerde yer alan Emniyet ve MİT’in Ankara Katliamı’nın faillerini takip ettiği halde bilerek olayı önlememesinin gerekçesi oy beklentisi midir?
Eylem yapmadan canlı bombaların tutuklanmamasının gerekçesi patlamanın yaratacağı oy artışı mıdır?
Bahsi geçen ifadeleriniz 'IŞİD ile aramızda 360 derece fark var' söyleminizi doğrulamakta mıdır?
Geçici hükûmetinizdeki bakanın Ankara Katliamı sonrası ekranlarda gülerek tepki vermesinin nedeni oy artışı mıdır?
Anket sonuçlarına göre farklı şehirlerde de canlı bomba eylemlerine yönelik istihbarat ve uyarılar görmezden gelinip yok sayılacak mıdır?
Anket sonuçlarına göre daha kaç bomba patlayacaktır?”

DAVUTOĞLU NE DEMİŞTİ?

A Haber kanalında Murat Akgün'ün sorularını cevaplayan Başbakan Ahmet Davutoğlu "Ankara saldırılarının ardından yapılan bir anket ve sonuçları var mı? şeklindeki soruya şu yanıtı vermişti;

"Şimdi, anketler geliyor… Öncesinde, beyanname sonrasında anket yaptık. Şimdi Ankara’daki terör saldırısı sonrasında anket yaptık ve kamuoyunun nabzını tutuyoruz oylarımızda bir yükseliş trendi var. Birçok anket var… Saldırıdan sonra da yüzde 44 bandına doğru yükselme trendi devam ediyor. Önemli olan burada bizim hedefimiz Ak Parti’nin tek başına iktidarı getirecek sonucu elde etmesi. A Planı itibariyle tek başına iktidardayız. Başka ihtimal düşünürsek bu tablonun değişmeyeceğine dair kanaatimiz vardır demektir, öyle bir kanaatimiz yok.  Ben sürekli meydanlardayım. Bugün de Trabzon’a gideceğiz, yarın Van’dayız. İnşallah bu emeğimizin karşılığını halk bize verecek. Bizim için tek hedef var tek başına başarı. Bunun için de çabalayacağız."

O dik durdu, hadi bakalım sıra sizde

O dik durdu, hadi bakalım sıra sizde