Son yılların popüler teknolojilerinden yapay zekanın bilgi kirliliği yaratması uluslararası kamuoyunda tartışılmaya devam edilirken siyasetçilerin "deepfake" yani sahte fotoğrafları da sosyal medyada hızla yayılıyor. 

Yapay zeka kullanan görüntü yaratma uygulaması Midjourney, kısa bir süre önce ünlü isimlerinden bu tür sahte görüntülerinin engelleneceğini duyurmuştu. Fakat buna rağmen platform üzerinden yapılan yeni görüntüler ortaya çıktı. 

ABD Başkanı Biden'ın tutuklandığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un uyuşturucu kullandığı ve ABD'nin eski başkanlarından Donald Trump ile Rusya lideri Vladimir Putin'in birlikte golf oynadığı sahte görüntüler yayınlandı.

Dijital Nefretle Mücadele Merkezi'nin yaptığı açıklamada Midjourney'nin bu tür içerikleri engellemediği belirtildi. Midjourney'nin CEO'su David Holz, bir süre önce yaptığı açıklamada bu tür içeriklerin yasaklanacağını duyurmuştu. Holz, Associated Press'e Mart ayında konuşmuştu. Holz, "Seçim zamanı seçimle ilgili paylaşımları azaltmanın zamanı geldi" demişti. 

Midjourney, Şubat ayında yapılan Münih Güvenlik Konferansı'nda bilgi kirliliğiyle mücadele konusunda birlik yapan 20 teknoloji şirketi arasında yer almayarak tepki çekmişti.