Dünyayı ve Türkiye’yi 2024’te neler beklediğini yeni yıla sayılı günler kala SÖZCÜ’de sırlamıştı astrolog Öner Döşer... İsabetli öngörüleriyle tanınan Döşer, İran ve İsrail arasındaki gerilime dikkat çekip Ortadoğu’daki karışıklığa ve 3. Dünya Savaşı’na işaret etmişti. Türkiye’de deprem, doğal afet ve salgın hastalık uyarıları da yapan Döşer, yakın dönemdeki öngörülerine yenilerini ekledi.  Türk siyasetinde değişim ve yenilenme arzusunun yakın gelecekte de devam edeceğini vurgulayan Döşer ekonomiden, siyasete, dünya gündeminden Türkiye’ye yakın önemli gelişmeleri sıraladı. Astroloji dünyasının hocası olarak kabul edilen, çok sayıda kişiye  ‘dünya astrolojisi’ dersleri veren astrolog Öner Döşer önümüzdeki günler için şu bilgileri paylaştı:

■ Aralık ayının son günleri uzun bir yeni yıl söyleşisi yapmıştık. Konuştuğumuz konu başlıklarının gerçekleşmeye başlaması hem ürküttü hem şaşırttı... Astroloji tüm bu olanları nasıl öngörüyor önce bunu hatırlayalım mı?

- Astrolojik öngörüler için faydalandığımız tekniklerin başında mevsim haritaları geliyor. Ayrıca yeniay ve dolunay, tutulma haritalarından ve önemli gezegen kavuşumlarından istifade ediyoruz. Coğrafi haritalar yoluyla bölgesel öngörülerde bulunabiliyoruz. Ayrıca ülkelerin ve liderlerin haritalarından yola çıkarak astrolojik tahminlerde bulunuyoruz. Tabii bunlar yüksek potansiyelleri gösteriyor, olayların genel çerçevesini çizebiliyoruz, ama kesin böyle olacak dememiz mümkün değil. Çünkü kişilerin, toplumların, ülkelerin vereceği kararları ve karşılaştıkları durumlara nasıl tepki vereceğini kesin bilemeyiz.

■ O röportajda ‘En dibi göreceğiz’ demiştiniz. Daha da zor günler mi bekliyor bizi?

 Açık ve net ifade etmem gerekirse, daha zorlu ama bir o kadar da bizi gelişime itecek bir sürece ilerlediğimizi düşünüyorum. 2024 yılı sonu itibariyle daha büyük değişim ve dönüşümler devreye girecek. 2025 ve 2026 yılları büyük gelişmelere ve değişimlere gebe gözüküyor.

■  ‘Türkiye siyaseti değişimi istiyor’ demiştiniz... Ana muhalefet yerel seçimde birinci parti oldu. Siyasette değişim rüzgarı devam edecek mi?

- Evet, bu değişim ve yenilenme arzusu devam edecek. Hatta daha da belirginleşecek. Burada ekonomi birincil faktör olacak, ama kişisel hak ve özgürlükler, eşitlik ve adalet konuları da diğer önemli kavramlar olacak. Önümüzdeki günlerde, özellikle mayıs ayında Meclis’te önemli değişiklikler olacağı kanaatindeyim. Görev değişiklikleri, görevden alma, atama gibi. Bunun yanı sıra Anayasa ile ilgili konular da öne çıkacak. Türkiye astroloji haritasında hükümeti ve ülkenin yönetim tarzını temsil eden hanesinden Satürn geçişi var. Bu, hükümet ve yöneticilerin zorlanacağının göstergelerinden biri. İlerletilmiş haritamızda Ay da aynı bölgeden geçiyor. Bu da halkın değişim ve yenilenme ihtiyacının vurgu kazanacağını gösteriyor. 2024 yılı gibi, 2025 yılı da hükümet açısından zorlu gözüküyor. Muhalefet alanında önemli bir başarı var. Ama dikkat edilmesi gereken ve zorlayan şeyler de var. Bu bağlamda 18 Eylül’de gerçekleşecek ay tutulması civarı dikkat çekiyor.

YENİAY TAŞLARI OYNATACAK

8 Mayıs’ta Boğa burcunda yeniay sonrasında dünyada ekonomi ve politika alanlarında önemli ve beklenmedik değişiklikler bekliyorum. Ülkemizde de Meclis’te şaşıracağımız değişiklikler olasıdır. Güvenlikle, topraklarla ilgili konularda beklenmedik değişikliklerle karşılaşabiliriz. Geçtiğimiz aylarda dünyanın pek çok ülkesinde çiftçilerin protestoları vardı. Benzer durumlarla karşılaşabiliriz. İsyankar ve reformist bir atmosferde olabiliriz. Bundan 14 yıl önceki Arap Baharı benzeri olaylara şahit olabiliriz.

■ Beklenmedik hava olayları yaşanıyor. Deprem sürekli kendini hatırlatıyor. Maden kazaları, iş kazaları da konuştuğumuz konulardı. Yakın tarihte neler öngörüyorsunuz?

KÖTÜ HAVALARA DİKKAT

- Ekstrem hava koşullarının devam edeceğini düşünüyorum. Henüz deneyimlediğimiz Jüpiter-Uranüs kavuşumu bunun göstergelerinden biriydi. Güneş aktivitelerinde artış da bir diğer sebebi olacak. Dönemsel gezegen açıları ve tutulmalar da benzer şeyleri gösteriyor. 2026 yılı itibariyle küresel iklim değişikliğinin getirdiklerini daha fazla deneyimleyeceğimizi ivedilikle önlem almamız gerektiğini, bağlantılı alanlara da yatırım yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Bir diğer stres alanı da denizler, deniz ürünleri ve balıkçılık olacak. Yoksunluk ve darlık çekmemek için acil önlem almalıyız.

■ Depreme ayrı bir parantez açalım. Yaz aylarına dikkat çekmiştiniz.

-İçinde bulunduğumuz günlere dikkat çekmiştik. Özellikle de deniz depremlerinde artış çok güçlü ihtimal olarak gözüküyor. 8 Mayıs’taki yeniay merkezde olmak üzere, bu tarihin biraz öncesi ve biraz sonrası ülkemiz açısından da sismik aktivite artışı olasılığını gündeme getiriyor. Coğrafi hatlar ülkemizin batı bölgelerine özellikle dikkat çekiyor. 19 Ağustos civarına da şimdiden dikkat çekmek istiyorum. O dönemde sismik aktivite açısından aktif olacağa benzer. Ayrıca, hemen önümüzdeki günlerde beklenmedik yağışlara ve su baskınlarına karşı tedbirli olmamızda fayda var.

ENFLASYON ZİRVE YAPABİLİR

■ Enflasyon ve ekonomi birinci gündemimiz olmaya devam ediyor. Ne gibi önlemler almalı?  Hangi tarihlerde neler öngörülüyor?

-Mayıs ayında enflasyonda tarihi zirveler görebiliriz demiştik. Halen aynı kanaatteyim. Enflasyonist atmosferi işaret eden Jüpiter-Uranüs eşliğinde Boğa burcunda gerçekleşecek 8 Mayıs yeniayı sonrasında bunu belirgin bir şekilde görebiliriz. 26 Mayıs’ta Jüpiter’in İkizler burcuna geçişi ve ardından Satürn ile dik açıya ilerleyecek olması, yaz aylarında enflasyonun biraz olsun dizginlenebileceğini düşündürüyor. Ama 2024’ün ikinci yarısı da zorlu olacak. Resesyon, ekonomik kriz gibi kavramlar daha yoğun konuşulacak. Sonbahar ayları hayli kritik gözüküyor. 20 Ağustos civarı, 25 Aralık civarı en kritik tarihler. Kriz yönetme becerisi gelişmiş, çabuk koordine olan ve hızlı kararlar alanlar, kısa vadeli ve günün getirdiklerine göre karar değiştirmeleri iyi yapabilenler, kısa dönemli bütçeleri yapıp, esnek gelişmelere göre esnek davranan şirketler, firmalar ayakta kalacak. Alt birimlere çabuk ulaşmak çok önemli olacak. Halka ulaşmak ve sıkı iletişim içinde olmak önemli. Tabii ki bilişim teknolojilerine hakim olmak da çok önemli. Veriye çabuk erişmek ve sürekli bilgi alışverişi içerisinde olmak başarı için en mühim şartlar.

Türkiye, Ortadoğu’da savaşın içine çekiliyor

■ En önemli gündem maddelerinin başında Ortadoğu geliyor.  İran ve İsrail arasındaki gerilim... 3. Dünya Savaşı kapıda mı?

Ne yazık ki daha büyük bir savaşa doğru çekiliyoruz. Seçimlerimiz ve nasıl tepki verdiğimiz çok önemli ama dönemsel gezegen geçişleri ve tutulmalar, bazı ülkelerin ve liderlerinin aldığı dönemsel astrolojik etkiler savaş atmosferinin iyice tetikleneceğini düşündürüyor. Aralık 2024’ten başlayan ve Nisan 2025’e kadar uzayan Mars’ın sınır dışına taşacağı dönemde sanırım savaş atmosferine çeken pek çok olay patlak verecek. ABD astroloji haritası, eğer başkan seçilirse Donald Trump’ın astroloji haritası, İsrail’in ve Binyamin Netenyahu’nun astroloji haritası, İran’ın ve Ali Hamaney ile İbrahim Reisi’nin astroloji haritaları içinde bulunduğumuz günlerden daha zorlu etkiler alacak. 2025 büyük savaş yılı olabilir. Eylül ayından itibaren İran’ın etrafında savaşa çeken faktörleri daha fazla göreceğiz. Yani, İran’ın üzerine daha fazla gidilecek. Nisan ve mayıs aylarında da kritik tarihler var tabii. Ama nisan ve mayısta henüz büyük bir savaş patlak vereceğini sanmıyorum. Nükleer tesislere yönelik siber saldırılar, liderlere yönelik suikastlar artabilir. Umarım bir nükleer kaza ile karşılaşmayız. Nükleer silahlar gündemimizin öne çıkan konularından biri olmaya devam edecek. 2024 yılı temmuz ayı da yine uluslararası ilişkiler açısından zorlu gözüküyor. İçinde bulunduğumuz Nisan ayının sonları ve mayıs ayı, ekim ayı sonu ve kasım ayı başları denizlerle ve sularla ilgili konular da bir başka agresyon ve çatışma alanı olacak. Kızıldeniz özellikle dikkat çekerken, Doğu Akdeniz, Karedeniz ve Ege de diğer dikkat çeken yerler olacak. Zaten etrafımız denizlerle çevrili ve Eylül 2024-Nisan 2025 arasında Mars’ın Yengeç burcundan uzun dönemli geçişi ülkemiz astroloji, haritasını çok ilgilendiriyor.

ATEŞ ÇEMBERİNİN GÖBEĞİNDEYİZ

■ Türkiye Nasıl Etkilenecek?

-Ülkemizin uluslararası ilişkiler bağlamında aracı, arabulucu rolünün devam edeceğini düşünüyorum. Bu, astroloji haritamızın bir ana dinamiği. Ateş çemberinin tam göbeğinde yer alıyoruz ve her an işin içerisine çekilebilir durumda kalacağımız bir sürece ilerliyoruz. 2024 yılı yaz aylarında, özellikle temmuz ortasında askeri alanda hareketlenmeler, sınır bölgemizde operasyonlar söz konusu olabilir. Bu dönemde kalleşçe saldırılara karşı dikkatli olmamız gerekecek. Askeri konularda bir diğer riskli dönem sonbahar ayları olarak görülüyor. 4 Eylül’den başlayarak askeri alanda daha da hareketli bir sürece giriyor olacağız ve 18 Eylül civarında bu daha da belirginleşecek. Türkiye-Suriye astroloji haritası ve Erdoğan-Esad astroloji haritası karşılaştırmaları bana eylül ayının çok gergin geçeceğini düşündürüyor. 2025 yılı ilkbahar ayları da öyle.

■ Çin ve Rusya da öne çıkan ülkeler demiştiniz. Yeni dönemde bu iki ülkeyi mi konuşacağız?

-Evet, yeni dönemde bu iki ülkeyi çok konuşacağız. 2024 yılı sonundan itibaren Çin’in Tayvan’a yönelik operasyonlarının artacağını düşünüyorum. Yani yaşadığımız ülkeler arası gerginliklerin yanı sıra Çin ve Tayvan’ı konuşabiliriz önümüzdeki aylarda. Ekonomik açıdan ise, Çin’in sıkıntılı dönemi devam edecek muhtemelen. Dönemsel tutulmalar Çin astroloji haritasını zorluyor. Öte yandan, Çin lideri Xi Jinping’in astroloji haritasında Güneş İkizler burcunda ve Jüpiter’in İkizler burcuna geçeceği mayıs sonlarından itibaren destekleyici etkiler almaya başlıyor. Ta ki 2026 yılına kadar. Rusya’nın askeri anlamda en önemli hareketlerini yaz aylarında bekliyorum. 2024 yılının en önemli figürlerinden biri Vladimir Putin ve ülke olarak da Rusya olacak demiştik. Öte yandan, tarihsel perspektiften baktığımız zaman Satürn ve Neptün gezegenlerinin kavuşum döngüleri Rusya’da devrimlerle örtüştüğünü görürüz. Bu kavuşum 2025 ve 2026 yıllarında böyle bir olasılığı da akla getiriyor. Ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişmeler açısından Hindistan da önümüzdeki dönemin öne çıkan ülkelerinden biri olacak.

■ Yakın dönem için en önemli tarihler ve öngörüler sıralaması neler?

- İsrail-İran gerginliğinin tetikleneceği ve yine karşılıklı siber saldırıların ve bazı suikastların devam edeceğini düşünmek için astrolojik sebeplerimiz var. Mayıs ayı ekonomik ve politik açıdan taşların yerinden oynayacağı bir ay olabilir. 8 Mayıs’taki yeniay sonrasından itibaren etkilerini görmeye başlarız diye tahmin ediyorum. Ülkemizi de ilgilendiriyor. Güneş aktivitesinin de yer manyetik alanındaki türbülansların da artacağı günlerdeyiz. Haliyle insan hareketlerine de yansıyacaktır.

2026’da altın fiyatlarının zirvesini görebiliriz

Altının ‘altın senesi’ 2026 olacak öngörümüz vardı. Bu devam ediyor. Altın fiyatlarındaki artış tahmin edilenin de ötesine geçilebilir. 2024 yılı ağustos ayında da altında önemli bir yükseliş dalgası görebiliriz. Gümüş için de altın ile aynı şeyi söylemiş, 2024 metalin yılı demiştik. Astrolojik tahminimce yükseliş devam edecek, 2025 yılı ikinci yarısından itibaren yükselişi daha belirginleşebilir. Kripto paralar, özellikle de Bitcoin için mayıs ayında bir yükseliş tahminimiz vardı. İsrail-İran gerginliği etkiledi ama yine de yükseliş tahminim var. 8 Mayıs’taki yeniay biraz türbülanslı ama sonrasında bir yükseliş görebiliriz. Ağustos ayı ise dikkatli olmak gereken, kripto paralar açısından stresli bir zaman dilimi, özellikle de 19 Ağustos 2024 civarında sert hareketler görebiliriz.

Borsa açısından ise kritik ve dikkat edilmesi gereken bir dönem. Muhtemel faiz arttırımı piyasayı bir müddet için yükseltebilir. Öte yandan, mayıs ayında ekonomide yaşanacak muhtemel türbülans borsayı olumsuz etkileyebilir. Yeni dünya düzeni oluşuyor ve para sistemleri değişiyor. Kağıt paraların değer kaybedeceği, giderek azalacağı bir döneme ilerliyoruz. Özellikle Amerikan doları açısından 2026-2028 arasını kritik buluyorum. “Dijital Para” alanında ise önemli ve yeni gelişmeler bekleyebiliriz. Kurumlar, birlikler, ülkeler mayıs ayındaki yeniayı takiben kademeli olarak kendi dijital para birimlerini çıkarabilirler. Toprak elementinden Boğa burcunda kavuşan Jüpiter-Uranüs seryum, lantan, neodimyum gibi nadir toprak metallerine olan talebin artabileceğini düşündürüyor. Daha önceki röportajda bahsettiğim gibi, uzun dönemli olarak lityum da çok dikkat çekiyor. Artan güneş aktiviteleri paladyum gibi güneş enerjisinde rol üstlenecek bir bileşen olabilir.

TARIMDA DİJİTAL YATIRIM

Her şey dijitalleşiyor. Tarım ziraat alanında da önemli dijital yatırımların yapılacağını düşünüyorum. Bahçecilik ve çiftçilik alanında reformlar, özellikle tarım ziraat alanında çok önemli gelişmeler olasıdır. Organik tarımın çok gelişeceğini ve tarım alanında reform yapanların çok ileriye sıçrayacağını düşünüyorum. Önümüzde kuraklık ve gıda krizi var. Bu temalara karşı mutlaka bir tarım-toprak reformuna girmemiz gerekiyor! Tarım alanları ve arsalara yönelim artabilir. Tarım sektörünün farklı kollarına yatırım yapılabilir. Bu dijital olarak da olabilir. Örneğin tarım tokenleri ilgi görebilir.