Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimleri'nde Van'da Büyükşehir Belediyesi ve 14 ilçenin tamamını kazanarak bir ilke imza attı. 

Ancak Adalet Bakanlığı Van Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve 2022 yılında memnu haklarını alan Abdullah Zeydan’ın memnu haklarına seçime iki gün kala 29 Mart Cuma günü itiraz etti.

MAZBATA AKP'NİN ADAYINA VERİLDİ

İddiaya göre mesai bitimine 5 dakika kala yapılan bu itirazla daha önce Zeydan’ın memnu haklarını iade eden mahkeme hakları geri aldı. Bu karar Yüksek Seçim Kurulu'na da gönderildi. 

AKP, Van İl Seçim Kurulu'na yaptığı başvuru ile mazbatanın kendi adaylarına verilmesi talebinde bulundu. AKP'nin talebini değerlendiren Van İl Seçim Kurulu oy çokluğu ile talebi kabul etti.

Kurul seçilme hakkı geri alınan Abdullah Zeydan'ın yerine seçimi 130 bin oy farkıyla kaybeden AKP adayı Abdulahat Arvas'ı belediye başkanı ilan etti.

VAN'DA PROTESTO

Mazbata AKP'ye verilmesinin ardından İl Seçim Kurulu önüne yürüyen DEM Partililer kararı protesto etti. Polis protestoculara müdahale etti. 

DEM Parti de sosyal medya hesabından kararı reddettiğini duyurdu. #VandaDarbeVar etiketiyle yapılan paylaşımda şu ifadlere yer verildi: 

"Van İl Seçim Kurulu’nun oy çokluğu ile partimizin büyük bir farkla kazandığı Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için mazbatayı AKP adayına verme kararını reddediyoruz. Bu karar iktidarın müdahalesi ile  başlatılan siyasi darbe sürecinin devamıdır. 

Ayarlanmış Van İl Seçim Kurulu üyelerinin oy çokluğu ile verdiği karar hukuksuzdur, gayri meşrudur, halk iradesini tanımama kararıdır. Avukatlarımız karara itiraz etti. 

Yüksek Seçim Kurulu’nu bu hukuksuzluğa son vermeye ve halkımızın iradesini tanımaya çağırıyoruz. 

Partimiz, üyelerimiz, halkımız ayaktadır ve bu hukuksuzluk giderilene kadar meşru ve demokratik tepkimiz devam edecektir."

CHP'DEN İLK TEPKİ: VAN HALKININ İRADESİNİ HİÇE SAYMAK...

CHP lideri Ögür Özel, Van’da yüzde 55,68 oy oranıyla belediye başkanı seçilen Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının iptalini şöyle değerlendirdi:

"Seçim sonuçları hakkında yaptığı balkon konuşmasında, gerçi birinci parti olan partimizi kutlamadı ama, seçim sonuçlarına saygılı davranacağını ifade eden bir konuşma yapmıştı. Ben bu konuşmayı önemsedim.

Orada öyle konuşup da sonra rakibinin üç katı kadar oy alan bir büyükşehir belediye başkanı varken ona tuzak kurup ikinci olana mazbatayı vermeye rezaletine kalkışırlarsa söylediği bütün sözler hükümsüz hale gelmiş olur.

Çünkü aday zamanında başvurmuş, temyiz kağıdını almış, memnu hakların iadesi hallolmuş, aylarca kampanya yapmış. Cuma akşamı saat 16.55’te, Diyarbakır'dan gidip bir başvuruyla bunu iptal ettirmek, Van halkının iradesini hiçe saymak, ona pusu kurmaktır.

Partisi birinci parti olduğu halde ‘Erdoğan muhtar bile olamaz’ kararıyla başbakan olamıyorken CHP buna da karşı çıkmıştı. Şimdi de Van halkı üç kat fazla oy vererek birisini kendisine büyükşehir belediye başkanı seçiyorsa buna karşı saygılı olmak hepimizin boynunun borcu.

Buna karşı yapılacak bir kumpas, ikinciye mazbata verme gibi bir rezalet Erdoğan'ın söylediği bütün sözleri hükümsüz kılar. O zaman balkonda doğru söyler, sarayda şaşar. Balkonda doğru söyler, YSK da şaşar noktasına gelir. Bunu geçmişte İstanbul seçimlerini tekrar ederken yapmışlardı. Bedelini ağır ödediler.

Böyle bir şeye kalkışacaklarını düşünmüyorum. Böyle bir hataya ve böyle yeni bir kara lekeye bu yeni dönemi bulaştırmamalarını bekliyorum. Ve kendisini uyarıyorum. Böyle bir şeye tenezzül etmek söylediğim tüm sözleri yükümsüz kılar."

AKP Van Milletvekili İrfan Kartal Sözcü TV’den Hazar Dost’a yaptığı açıklamada “Türkiye’de sandık kararlarına nasıl güveniyorsak adli kararlara da aynı şekilde güveniyoruz” dedi. Kartal, Van Büyükşehir Belediyesi mazbatasının ikinci olmasına rağmen kendi adaylarına verilmesine dair ise “Yargı kararlarına hukukçu olmadığım için bir şey diyemem ama sandığa saygılıyız. AK Parti kaybetmiştir, oy kaybına uğramıştır. Diğer hukuki yönleri ve görevlendirmeleri bilmiyorum” değerlendirmesini yaptı.

TİP HEYETİ VAN'A GİDİYOR

Türkiye İşçi Partisi (TİP), "Genel Başkanımız Erkan Baş ve Genel Başkan Yardımcımız Doğan Ergün, beraberindeki parti heyetimizle birlikte iradesi gasbedilen Kürt halkıyla dayanışmak ve DEM Parti ile Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan’a destek olmak amacıyla yarın Van’da olacak. Darbeye, kayyuma, irade gasbına sessiz kalmayacağız" açıklamasını yaptı.

İŞTE O KARAR 

Van'da İl Seçim Kurulu kararı ile Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı için mazbata Abdullah Zeydan yerine AKP’nin adayı Abdulahat Arvas’a verildi. DEM Parti Van başta olmak üzere pek çok ilde karara tepki gösterdi. 

Van İl Seçim Kurulu'nun kararının hüküm gerekçesi şöyle:

'- Süresi içinde yapılan itirazın kabulüne,

DEM Partisi Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Zeydan'ın seçilme yeterliliği olmadığından seçilmemiş sayılmasına,

DEM Partisi Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Zeydan'ın seçilme yeterliliği taşımadığı 298 sayılı kanunun 130.maddesinde öngörülen süreler içerisinde tespit edildiğinden sonraki en çok oy alan ve seçilme yeterliliğine sahip ikinci sıradaki adaya mazbatanın verilmesine, 

Kararın ilgili taraflara tebliğine,

Dair kararın öğrenildiği tarihten itibaren 3 gün içinde ve en geç İl Birleştirme Tutanağının düzenlenmesini takip eden üçüncü gün saat 17.00'a kadar YSK'ya itiraz yolu açık olmak üzere oy çokluğu ile karar verildi.