Kongolu oyuncular ve antrenör Sebastien Desabre, Fildişi Sahili ile Afrika Uluslar Kupası yarı finalinde oynadıkları maç öncesinde, ülkelerinin doğusunda yaşanan silahlı şiddete dikkat çekmek için protesto gösterisi düzenledi.

Oyuncular ve Fransız antrenör Desabre, maç öncesi Kongo milli marşının bir bölümü sırasında sağ ellerini ağızlarının önüne ve iki parmaklarını şakaklarına götürdüler. Oyuncular ayrıca kollarına siyah bant yapıştırdılar.

Fildişi Sahili'ne 1-0 yenilerek final şansını kaçıran Demokratik Kongo Cumhuryeti Teknik Direktörü Desabre, "Bu, kurbanlara destek vermek, (insanlara) doğuda gerçekten bir şeyler olduğunu ve buna ışık tutmanın gerekli olduğunu bildirmek için bir mesajdı. İnsanlar bu konuda da hayal kırıklığına uğradı." dedi.

Milli futbol takımı bir ulus için itici bir güçtür. Ve bu akşam, perde arkasında neler olup bittiğini bildirmek de bizim görevimizdi.

Kaptan Chancel Mbemba ve Galatasaray'dan Real Betis'e transfer olan Cedric Bakambu, sosyal medyada konuya daha fazla dikkat çekmeye çalışmış, maç öncesi basın toplantısında da kısaca değinilmişti.

M23 KATLİAMI

Doğu Kongo, 120'den fazla grubun güç, toprak ve değerli maden kaynakları için savaştığı, diğerlerinin ise topluluklarını korumaya çalıştığı bir ülke olarak onlarca yıldır silahlı şiddetle mücadele ediyor. Silahlı gruplar mineral zengini bölgede uzun süredir şiddet eylemleri düzenliyor ve toplu katliamlarla suçlanıyor.

Çatışmalar 2021 yılının sonlarında M23 adlı bir isyancı grubun yeniden ortaya çıkması ve toprak ele geçirmek için saldırılara başlamasıyla tırmanışa geçti.

Kadın ve çocuklara yönelik şiddet, tecavüz ve katliamlar da dahil olmak üzere çok sayıda şiddet eyleminden sorumlu olan M23 isyancı grubuyla yaşanan çatışmalar nedeniyle ülkede eşi benzeri görülmemiş bir insani kriz yaşanıyor. Bir milyon insan şimdiden köylerini terk etti.

Birleşmiş Milletler ve insan hakları grupları, yeniden dirilen grubun komşu Ruanda'dan destek aldığını söylüyor, ancak ülke bunu reddediyor.