Bakırköy Ata Spor Kulübü'nün dünya rekortmeni sporcusu Deniz Kayadelen, dünyanın zirvesi olan Everest’te bir rekorun daha peşine düştü.Kayadelen, yalnız Türkiye'yi değil Avrupa'yı da temsilen 19 Mayıs'ta dünyanın en yüksek dağı olan Everest'te 6500 metre yükseklikteki gölde yarışacak.

Daha önce 5 kere Buz Dünya Şampiyonu olan Deniz Kayadelen, yeni bir rekor denemesi için yolculuğa çıktığını belirterek şunları söyledi:

"Buz Dünya Şampiyonası'nda 5 kere şampiyon oldum ve bunu başaran, buzlu sularda yüzen ilk Türk kadınıyım. Amacım ilklere imza atmak ve Türkiye'yi dünyada temsil etmek."

"Şu an yeni bir proje var. Dünyanın en yüksek dağında suya girip buzlu su yüzmesi yapıp dünya rekoru kırmak istiyorum. 2 hafta sonra Katmandu'ya uçuyorum. Avrupa'yı temsil eden tek kişi olarak orada olacağım."

"18 günlük bir süreç beni bekliyor. 2 bin metre yükseklikte başlayarak 6 bin 500 metreye kadar çıkmayı planlıyorum. Orada bir buzlu su yüzmesi yapmak istiyorum ve bu bir dünya rekoru olacak. Şu ana kadar ki dünya rekoru 5 bin 500 metre."

"ÇOK HEYECANLIYIM"

"Çok heyecanlıyım. Kaygılarım, korkularım yok değil. Ben 0 metrede yüzmeye alışığım. 6 bin 500 metrede bambaşka bir zorluk bizi bekliyor. Oksijenin azlığı, daha fazla yorgunluk hissi, eksi 20 derecedeki hava ısısı. Bunlar bambaşka bir zorluk teşkil ediyor."

"Şu an hazırlıklarım başladı. Kaslarımı güçlendirmeye çalışıyorum. Yüksekliğe hazırlayıcı bir çadır içerisinde uyuyorum. Bütün bunlarla kendimi hazırlamaya çalışıyorum. Sizin dualarını ve güzel enerjinizi bekliyorum."