Dün Güney Çin Denizi'nde Çin ile Filipinler arasında tansiyon yüskeldi... Bir süredir bölgede tartışmalı bir alan olan Güney Çin Denizi'nde Filipinler'e ait bir tedarik gemisine Çin donanması çok sert müdahale etti.  

Filipinler'e ait gemi, İkinci Thomas Sığılığı'ndaki askerlere ekipman göndermek için ilerlerken Çin donanmasına ait bir savaş gemisi tazyikli suyla müdahale etti. 

Olay kısabir süre içinde büyürken, Çinli yetkililer, "Filipinler bir an önce bu provokatif hareketleri sonlandırmalı ve kendi topuğunu vurmaktan vazgeçmeli" dedi. Öte yandan yapılan açıklamada, Filipinler'in başka ülkelerle birlikte çalıştığı da ima edilirken herhangi bir ülke ismi verilmedi. 

Konuyla ilgili ABD'den de sert bir yanıt geldi. ABD, "Çin, Filipinlerin deniz operasyonunu ve bölgesel istikrarı riske atıyor. Pekin Güney Çin Denizi'ndeki tehlikeli ve istikrarı bozucu hamleleri durdurmalı" açıklamasını yayınladı.

Filipinler lideri Ferdinand Marcos Jr. da, "Çin sahil güvenlik ve donanmasının bizim sularımızdaki varlığı yasa dışıdır ve uluslararası yasaların ihlali anlamına gelmektedir" dedi. 

Filipinler Dışişleri Bakanlığı bugün ise çok daha sert bir diplomatik adım attı. Yapılan açıklamada Çin'in Manila Büyükelçisi'nin bakanlığa çağrıldığı ve nota verildiğini kaydedildi.