Konsey, mayıs ayının sonunda şehrin ünlü plajlarının kalitesini iyileştirmek için tasarlanmış bir dizi girişimi onayladı.

Öneriler arasında yüksek sesle müzik çalmak veya rahatsız edici top oyunları oynamak gibi yaptırımlar da yer alsa da, en dikkat çekici önlem "denizde veya plajda dışkılayan ve idrara çıkanlara para cezası" verilmesi oldu.

Tekrarlayan suçları işleyenler için kötü bir haber daha var: Bir yıl içerisinde birden fazla kez yakalananlar 1.500 avroya kadar para cezasına çarptırılabilir.

Tüzüğün metni kısa sürede medyada şaşkınlığa, alaya ve spekülasyona yol açtı. İspanyol televizyon programı Tiempo al tiempo, kamuoyunun tepkisini ölçmek için bir muhabirini plaja gönderdiğinde, teklifin kuşkuyla karşılandığını tespit etti.

Birden fazla kez denize işediğini itiraf eden bir adam, "Kim öğrenecek? Denizanası mı?" diye sordu. Başka bir plaj ziyaretçisi de aynı şekilde şaşkındı: "Gözetleyen polis memurları mı olacak? Anlamıyorum."

Ancak daha sonra belediye meclisi sözcüsü tekliflere açıklık getirerek bunların açık sularda uygulanmayacağını söyledi.

Guardian'a gönderdikleri e-postada, "Tüzük denizde işemeye yaptırım getirmiyor. Uygulanmayacak. Tüzük, tıpkı şehrin sokakları gibi herhangi bir kamusal alanda bu tür eylemlerin düzenlenmesi gibi, plajdaki olası antisosyal ihlalleri de düzenliyor." ifadeleri yer aldı.

Tüzüğün metni sorulduğunda sözcü, insanların kıyıdan veya dalgakıranlardan denize işeyebileceği gerçeğine atıfta bulunduğunu söyledi.

Marbella, bu tür önlemlere başvuran ilk İspanyol şehri değil. 2004 yılında Malaga, "plajda veya denizde idrar boşaltımı" için 300 avro para cezası getirdi, buna benzer 750 avroluk bir yaptırım ise iki yıl önce Galiçya'nın Vigo şehrinde yürürlüğe girdi.