Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı turistik Akyarlar Mahallesi halk plajında denizin içerisine beton dökerek iskele ve platform yapan turistik tesise tepki yağdı. Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), ilgili kurumlara durumun iletilerek acilen denizin içerisine dökülen beton platformun kaldırılmasının talep edildiğini belirtti. 

Bodrum Yurttaş İnisiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan, "Sahillerin yağması bitmedi, denizin içini yağmalıyorlar. Denizin içerisine beton döktükleri yerde koruma altındaki  deniz çayırları (poseidon) var. Ayrıca orası halk plajı yani kamuya, halka ait. Hukuksuzluk diz boyu, vatandaş halk itiraz etmese denizin ve koyun tamamına beton dökecekler. O beton platformun ve iskelenin kaldırılması için her türlü hukuki işlemi başlatıyoruz. Denizin içine kadar beton döküp iskele yapanlara göz yumulursa kamunun malından rant yaratmaya çalışanların önü açılmış olur, buna izin vermeyeceğiz" dedi.

POSEİDON ÇAYIRLARI DETAYI

Muğla Çevre Platformu Bodrum gönüllüleri ise "Akyarlar sahilde, kumsal ve denizin içi dahil beton dökülerek işgal ve tahribat var. Kıyı kenar çizgisi ve denizde bulunan koruma altındaki çayırlar (poseidon çayırları) da görülmekte. Bunun Bodrum'daki işgallerin ve tahribatın sadece bir örneği olduğunun da ne yazık ki farkında olarak yetkili tüm birimlere haber verdik ve takip ediyoruz. Acilen gerekenin yapılmasını ve işgalin kalkmasını bekliyoruz. Tüm ilgili mevzuatın ağırlıklı olarak kullanım odaklı işletilmesi yüzünden Bodrum hepimiz, tüm canlılar için yaşanmaz bir hale gelmekte. Anayasa'dan başlayarak Kıyı Kanunu, Çevre Kanunu gibi mevzuatın koruma vurgusu yapan hükümlerinin süs olarak yazılmadığı görüşündeyiz" açıklamasını yaptı.

İMAR BARIŞINDAN YARARLANARAK YAPI KAYIT BELGESİ ALMIŞLAR

Konuyu araştıran Bodrum Belediyesi yetkilileri tarafından, zabıta ve fen işleri ekiplerinin otele ve sahile giderek yaptıkları incelemenin ardından, "Bahse konu sahilde dolgu yapılarak beton iskele yapılan yer ile ilgili Ağustos 2023'te Bodrum Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri denetim ve inceleme yapmış. Mal sahipleri imar barışından faydalanarak yapı kayıt belgesi almış. Yapı kayıt belgelerinin geçerliliği ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'ne yazılan yazıya hala yanıt verilmemiş. Yapı kayıt belgesi aktif olan bir yapı için işlem yapılamıyor. İlk olarak yapı kayıt belgesinin verilen kurumca iptal edilmesi gerekir. Yapı kayıt izni verilen kurumdan gelecek cevabın ardından gerekli yasal işlemler sürdürülecek. Yazımıza şu ana kadar yanıt verilmedi" denildi.